Strach i fałszywe przeświadczenie, że lepiej nie badać się bo coś się wykryje powoduje, że wiele kobiet zbyt późno decyduje się na leczenia raka piersi. 15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.
W Polsce ten rodzaj nowotworu wykrywany jest co roku u prawie 16 tysięcy kobiet. Jednej trzeciej, nie można pomóc, ponieważ zgłaszają się do lekarza za późno. Jak mówi Grażyna Zbroińska wiceprezes Świętokrzyskiego Klubu Amazonek, pomimo prowadzonych akcji informacyjnych i kampanii profilaktycznych, nadal można spotkać się z opiniami, że mammografia boli, jest szkodliwa i lepiej się nie badać bo jeszcze coś się wykryje. Tymczasem zdaniem specjalistów, guz piersi wykryty we wczesnym etapie, jest w 95 procentach uleczalny.
W Świętokrzyskim Centrum Onkologii diagnozuje się rocznie sześćset nowych pacjentek. Jak twierdzi dyrektor Stanisław Góźdź – dziewczęta od najmłodszych lat powinny być uczone umiejętności samobadania piersi. W wielu przypadkach dzięki temu można wcześniej wykryć chorobę i podjąć skuteczną terapię.
Badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 50 do 69 są w Polsce bezpłatne, ale zgłasza się na nie zaledwie 40 proc. kobiet. Rak piersi jest główną przyczyną zgonów kobiet po 35. roku życia.