W Chęcinach w miejscu dawnego kamieniołomu Korzecko został wmurowany kamień węgielny pod budowę Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej. Projekt promowany jest przez wydział geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dla jego realizacji zawiązano konsurcjum uczelni z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, Starostwem Powiatowym w Kielcach i Gminą Chęciny.
Placówka ma służyć studentom i naukowcom-geologom. Wybór Gór Świętokrzyskich nie był przypadkowy ponieważ w naszym województwie można obserwować i badać różnorodne zjawiska geologiczne – informuje rektor Uniwersytetu Warszawskiego, Marcin Pałys.
Opinie tę potwierdza profesor Anna Świercz z Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska UJK. Jak mówi, Góry Świętokrzyskie pod względem zróżnicowania geologicznego są fenomenem na skalę europejską.
Centrum składać się będzie z pięciu budynków, połączonych przejściami. Mieścić się w nich będzie aula, pracownie i sale wykładowe, laboratoria – m.in. przygotowania próbek geologicznych, chemiczne i geofizyczne. Jeden z budynków zostanie przeznaczony na hotel dla kadry naukowej, studentów i gości. Centrum w 90 % ma być zasilane z odnawialnych źródeł energii.
Inwestycja kosztować będzie około 30 mln zł. Ponad 26 mln pochodzi z funduszy pomocowych Unii Europejskiej. Otwarcie gmachu planowane jest w 2015 roku.