Rośnie liczba przeprowadzanych przeszczepów, ale świadomość społeczna na temat transplantacji pozostaje nadal na niskim poziomie – powiedziała na naszej antenie Wiesława Saladra, koordynator transplantacyjny w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Przyznała, że pobieranie narządów wzbudza wciąż dużo kontrowersji, zwłaszcza w przypadku pacjentów ze stwierdzonym zgonem pnia mózgu. Lekarze napotykają na opór członków rodziny zmarłego wobec pobrania narządów. Zdaniem gościa Radia Kielce, taka bierna postawa wobec tego problemu wynika głównie z niewiedzy.
Aby uniknąć sytuacji, w której bliscy lekceważą wolę zmarłej osoby, zaleca się wypełnienie oświadczenia woli i noszenie go przy sobie. Zawiera ono deklarację, za pomocą której można wyrazić zgodę na pośmiertne pobranie tkanek i narządów do przeszczepu.
Według gościa Radia Kielce warto poświęcić chwilę i zastanowić się nad podpisaniem tego dokumentu, który pozwala na uratowanie życia innej osoby w razie nieszczęśliwego wypadku. Znacząco przyspiesza proces pobrania narządów od zmarłego i jest prawdziwym darem życia dla osób czekających na przeszczep.
Przypomnijmy, do tej pory w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach było 12 pobrań narządowych, w cały regionie zarejestrowano 14 dawców, w Skarżysku i Końskich po 1 dawcy.