Coraz mniej młodych ludzi angażuje się w działania patriotyczne i nie zależy im, by budować społeczeństwo obywatelskie. Jak zmienić taką postawę zastanawiali się w Kielcach uczestnicy ogólnopolskiej konferencji „Rola nauczania historii najnowszej w kształtowaniu patriotyzmu i postaw obywatelskich”.
Jej organizatorami są Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego.
Nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie wzięli udział w wykładach i warsztatach, które mają pomóc im w kształtowaniu postaw patriotycznych wśród uczniów. Jest to trudne zadanie, bo jak mówi profesor Tadeusz Sławek z Uniwersytetu Śląskiego, współczesna szkoła koncentruje się głównie na przygotowaniu uczniów do egzaminów.
– Młody człowiek już w wieku 16 lat musi w dużej mierze zdecydować o swojej przyszłości i koncentruje się na testach, które musi zdać. Wydaje mi się, iż karkołomnym, potwornym grzechem szkoły jest to, że ona nie uczy refleksji. A ponieważ patriotyzm powinien rodzić się z refleksji, pewnie młodzi ludzie w większości w ogóle o tym nie myślą – uważa profesor Sławek.
Profesor Bogusław Śliwerski wykładowca między innymi Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie jest przekonany, że młodzi ludzie czują się zdradzeni przez dorosłych i osoby, które rządzą krajem. Dlatego tak wielu wyjeżdża z Polski zamiast starać się ją zmienić na lepsze. Poza tym nauczyciele często nie nadążają za zmieniającą się rzeczywistością i nie potrafią we właściwy sposób wzmacniać wartości patriotycznych wśród młodych ludzi.
– Dzisiaj mamy do czynienia z tak zwanym zjawiskiem przesunięcia socjalizacyjnego. To znaczy, te główne podmioty tradycyjnego społeczeństwa, jakim była rodzina, kościół i szkoła straciły swoją moc wyłączności wpływu na kształtowanie postaw społecznych i patriotycznych – tłumaczy profesor Śliwerski.
W sobotę w auli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przy ulicy Żeromskiego nauczyciele wezmą udział w kolejnych wykładach i warsztatach poświęconych kształtowaniu postaw patriotycznych wśród młodych ludzi. Na zakończenie konferencji odbędzie się też debata byłych ministrów edukacji narodowej. Udział w dyskusji weźmie udział między innymi Katarzyna Hall oraz profesor Ryszard Czarny. Początek debaty o godzinie 15.