Prognozy nie są optymistyczne. W województwie świętokrzyskim będzie wzrastała liczba chorych, u których wystąpi udar mózgu. Obecnie na 100 tysięcy osób na udar zapada 170. Za 10 lat liczba ta będzie dwukrotnie większa.
Ma to związek z procesem starzenia się społeczeństwa. Udar najczęściej dotyka osoby powyżej 60 roku życia, informuje krajowy konsultant ds. neurologii, profesor Danuta Ryglewicz. Jego symptomy mogą być różne ale zwykle jest to systematyczna utrata czucia, drętwienie kończyn, czy twarzy, co w konsekwencji prowadzi do zaburzenia koordynacji ruchów, widzenia czy mówienia.
Udar jest trzecią co do wielkości przyczyną zgonów oraz najbardziej przyczynia się do niesprawności ludzi powyżej 40 roku życia.
Wojewoda świętokrzyski zorganizowała kampanię „Zdążyć przed udarem”, której celem jest uświadomienie społeczeństwu, jakie mogą być jego przyczyny i co należy zrobić przy pierwszych objawach.
Z badań, które przeprowadził urząd wojewódzki wynika, że aż 67% mieszkańców regionu nie zna objawów związanych z udarem mózgu. Jak informuje Bożentyna Pałka – Koruba, w ramach akcji lekarze odwiedzali świętokrzyskie miasta i miasteczka i prowadzili tam kampanie informacyjne.
Osoby które zauważą u siebie pierwsze objawy mogące sugerować udar powinny natychmiast zadzwonić na pogotowie. Jak dodaje, najskuteczniejsze leczenie można zastosować do 4,5 godziny po wystąpieniu objawów, dlatego ogromną rolę odgrywa ich jak najszybsze zdiagnozowanie.
W województwie świętokrzyskim jest 7 oddziałów neurologicznych, na których leczeni są pacjenci po udarze mózgu.