Prawie wszyscy mieszkańcy Świętokrzyskiego w wieku powyżej 60 lat narzekają na swoją sytuację materialną, a 80% z nich skarży się na samotność. Tak wynika z raportu przygotowanego pod kierunkiem dr Andrzeja Kościołka- socjologa z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zdaniem autora opracowania, na uwagę zasługuje fakt, że zaledwie 30 procent respondentów narzekało na dostęp do lekarzy i na znalezienie specjalisty. Jak przyznaje dr Kościołek, problem ten występuje, ale w większej mierze dotyczy seniorów mieszkających na wsiach i w małych miasteczkach.
Z jednej strony, świętokrzyscy seniorzy narzekają na samotność, a z drugiej – zaledwie około 16% osób, które wzięło udział w badaniu, należy do stowarzyszeń, albo klubów seniora.
Dyrektor Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej – Marzena Breza przyznaje, że województwo świętokrzyskie jest regionem, który słabo zabiega o pieniądze na prowadzenie i działalność organizacji pozarządowych. W 2012 roku, zaledwie 34 takie inicjatywy były finansowane ze środków ministerialnych, podczas gdy w całej Polsce było ich 1800.
Na działanie klubów seniora i organizacji pozarządowych, które pracują dla osób po 60 roku życia, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło w tym roku 40 mln zł.