Gmina Chęciny zamierza utworzyć klaster turystyczny, w skład którego wchodziłyby: Zamek Królewski i inne zabytki Chęcin, Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, Centrum Nauki w Podzamczu Chęcińskim oraz Jaskinia „Raj”.
Burmistrz Chęcin Robert Jaworski podkreśla, że jest to duża szansa dla gminy na promocję i podniesienie atrakcyjności. Tym bardziej, że znajdują się one w niewielkiej odległości od siebie.
Celem klastra będzie stworzenie jednego produktu turystycznego. Dzięki temu, turyści odwiedzając jedną z atrakcji byliby kierowani do pozostałych. Niewykluczone, że bilet będzie obejmował zwiedzanie wszystkich instytucji, wchodzących w skład klastra.
Zdaniem Roberta Jaworskiego – Chęciny mają potencjał, aby stać się zagłębiem turystycznym regionu świętokrzyskiego.
Zdaniem Jacka Kowalczyka, dyrektora odpowiadającego m.in. za turystykę i promocję w Urzędzie Marszałkowskim – utworzenie klastra, to kierunek, który wskazują również wymogi unijne. Unia Europejska w nowej perspektywie stawia właśnie na takie inicjatywy. O dofinansowanie w tej dziedzinie z Programu Polski Wschodniej będą mogły ubiegać się wyłącznie klastry.
Jacek Kowalczyk zaznacza, że porozumienie instytucji funkcjonujących w gminie Chęciny będzie również konieczne ze względu na plany budowy drogi ekspresowej nr 7, która zmieni swój dotychczasowy bieg. Będzie to bardzo duże wyzwanie, związane z odpowiednim oznakowaniem, promocją i reklamą tych atrakcji turystycznych, które nie będą znajdować się przy trasie, tak jak dotychczas.
Według Jacka Kowalczyka wszelkie formalności związane z utworzeniem klastra turystycznego w gminie Chęciny powinny zostać załatwione do połowy przyszłego roku. Klastry turystyczne działają już w Bałtowie i Busku-Zdroju.