Odbudowana wieża kościelna na Świętym Krzyżu jest już oficjalnie otwarta. Superior klasztoru ojciec Zygfryd Wiecha nie obawia się, że dodatkowa atrakcja Świętego Krzyża zmarginalizuje religijną rolę tego miejsca. Jak przypomniał gość Radia Kielce, przez wieki było to serce i duchowa stolica Ziemi Świętokrzyskiej.
Ojciec Zygfryd Wiecha dodał, że turyści i pątnicy, którzy obecnie przychodzą do klasztoru wpisują się w historię tego miejsca.
„Górująca nad wzgórzem wieża na Świętym Krzyżu przyzywa wiernych do odwiedzenia sanktuarium” powiedział ojciec Zygfryd Wiecha. Superior klasztoru dodał, że poświęcona dziś i uroczyście oddana budowla jest swoistym drogowskazem ku relikwiom Drzewa Krzyża.
Proces wprowadzania świętokrzyskiego sanktuarium w nową przestrzeń architektoniczną w ostatnich latach nabrał dynamiki. Wieża jest zwieńczeniem tego procesu, dodaje urody, lekkości, pozwala lepiej odbierać piękno tego miejsca – powiedział superior klasztoru.
Ojciec Zygfryd Wiecha podziękował wszystkim donatorom świętokrzyskiej inwestycji za wsparcie finansowe, ale także duchowe. Dziękował również Polskiemu Radiu Kielce za olbrzymie zaangażowanie medialne w proces odbudowy klasztornej wieży oraz za akcję zbierania funduszy na ten cel.
Podczas nabożeństwa inaugurującego świętokrzyskie uroczystości poświęcenia odbudowanej wieży klasztornej biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wezwał wiernych do jedności i solidarności. Jak powiedział,jedność od tysiącleci jest istotą chrześcijaństwa.
„Przez wieki Święty Krzyż był świadkiem historii naszego narodu. Sanktuarium łączy Polaków, a odwiedzenie relikwii Drzewa Krzyża Świętego wzmacnia i pozwala lepiej realizować codzienne zadania” powiedział biskup Nitkiewicz. Dodał, że klasztorna wieża była dla pątników drogowskazem i przywoływała z daleka do odwiedzenia sanktuarium. Tak będzie się działo również od dziś, kiedy znów zaczęła górować nad klasztorem.
13 września w klasztorze odbędzie się prezentacja oryginału Kazań Świętokrzyskich, wypożyczonych na jeden dzień ze skarbca Biblioteki Narodowej.
Wieża została zniszczona w 1914 roku przez wojska austriackie. Zrekonstruowano ją według projektu, który powstał na podstawie archiwalnych rycin i zdjęć. Prace budowlane rozpoczęły się w ubiegłym roku, ale najtrudniejszy etap czyli założenie pokrytej miedzią kopuły przeprowadzono w lipcu. Na szczyt budowli prowadzą schody, którymi można wyjść na platformę widokową. Do odbudowy wykorzystano ponad 650 ton kamienia, 30 ton stali oraz ponad 6 ton miedzi.