Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania „Trylogii” zagościła w świętokrzyskich miastach. Czytano w Sandomierzu, Ostrowcu, a także w bliskim autorowi „Trylogii” Oblęgorku. W Boninie odbyły się uroczystości związane z 75 rocznicą bitwy, która odbyła się tam na początku II Wojny Światowej. Druk 3D zgromadził na Wzgórzu Zamkowym pasjonatów z całego kraju. Prezentowano urządzenia, oraz przedmioty powstałe w tej technologii. Marsjańskie łaziki zdominowały tereny wokół Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. Odbyły się tam zawody, konstruktorów tych pojazdów.
W Oblęgorku także czytali „Trylogię”
Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania „Trylogii” zgromadziła w sobotę w Oblęgorku – dawnej posiadłości Henryka Sienkiewicza, kilkadziesiąt osób. Spotkanie przed muzeum rozpoczęła inscenizacja jednoaktówki „Zagłoba swatem”, napisanej w 1900 roku. Jej rękopis znajduje się w zbiorach muzeum, a przed pałacykiem w naturalnej scenerii zaprezentowali ją po raz pierwszy kieleccy aktorzy. Akcję Narodowego Czytania oficjalnie rozpoczął 82-letni wnuk pisarza- Juliusz Sienkiewicz, który przeczytał fragment „Potopu”, swojej ulubionej części „Trylogii”, bo pisanej ku pokrzepieniu serc.
75. rocznica bitwy pod Broniną
Mszą świętą rozpoczęły się uroczystości, upamiętniające 75. rocznicę bitwy pod Broniną, w powiecie buskim. Po nabożeństwie odbył się apel poległych i salwa honorowa, a tym, którzy walczyli w 1939 roku wręczone zostały odznaki honorowe oraz dyplomy. Odsłonięto także dwa miecze. Na jednym z nich umieszczony został orzeł, a na drugim tablica informacyjna.
Technologia trójwymiarowego druku na Wzgórzu Zamkowym
Prawie 50 miłośników trójwymiarowego druku z całego kraju przyjechało w sobotę na Wzgórze Zamkowe w Kielcach. Prezentowano tam obiekty, wydrukowane w nowoczesnych drukarkach, tłumaczono również, jak przebiega proces tworzenia różnych przedmiotów w technologii 3D.
Zawody łazików marsjańskich
W Podzamczu Chęcińskim odbywają się zawody łazików marsjańskich. To konstrukcje przygotowane przez drużyny z Indii, Kolumbii, Egiptu, a także z Częstochowy, Wrocławia, Bydgoszczy i Kielc. Pojazdy i ich kierowcy muszą wykazać się umiejętnościami jazdy do celu, pobierania próbek ziemi, czy wiercenia na głębokość 15 cm.