Laserowa harfa, wielkie kółko chomika, wir wodny i mnóstwo innych niezwykłych eksponatów można obejrzeć w Centrum Nauki Leonarda da Vinci, które oficjalnie rozpoczęło działalność w Podzamczu Chęcińskim. Otwarcia dokonała miłośniczka nauki i Kosmosu – Julka z Gdańska. Dziewczynka jest niewidoma, więc pomagał jej Hyperion, łazik marsjański, który zbudowali studenci z Politechniki Białostockiej.
Robot przyjechał do Chęcin, by promować European Rover Challenge, czyli pojedynek łazików marsjańskich, który uświetni otwarcie Centrum Nauki Leonarda da Vinci. Do tej pory, zawody odbywały się tylko na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych, a białostocki Hyperion został tam uznany za najlepszą konstrukcję. Dziś ekipy z ponad 20 uczelni na całym świecie testowały swój sprzęt, a jutro zmierzą się na polu przeszkód. W zawodach zadebiutują dwie ekipy z Politechniki Świętokrzyskiej .
Kolejną imprezą towarzyszącą otwarciu Centrum Naukowego jest wystawa poświęcona Leonardowi da Vinci. Zobaczyć można między innymi mechanizmy, schematy oraz obrazy stworzone przez genialnego wynalazcę i artystę. Wystawę oraz pozostałe eksponaty Centrum Nauki obejrzeli dziś uczniowie świętokrzyskich szkół, którzy tłumnie odwiedzili Podzamcze Chęcińskie. Większość z nich była pod wrażeniem interaktywnych mechanizmów, ale były też zwiedzający, którzy uważali, że jest ich za mało. Piknik naukowy w Podzamczu Chęcińskim potrwa do niedzieli.