Ostrowieckie muzeum archeologiczne na Krzemionkach rozpoczęło formalne starania o wpisanie kopalni krzemienia pasiastego na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Taki zapis oznacza nie tylko wzrost znaczenia placówki i większe zainteresowanie turystów, ale także łatwiejsze pozyskiwanie pieniędzy na dalsze inwestycje czy prowadzoną działalność.
Włodzimierz Szczałuba, dyrektor ostrowieckiego muzeum, przypomina że placówka musiała rozwiązać dwa problemy, czyli kłopotliwe sąsiedztwo z hałdą odpadów hutniczych oraz brak obiektu wystawienniczego.
Zdaniem Włodzimierza Pedrycza z kieleckiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa, kopalnie mają dużą szansę na wpisanie na listę UNESCO. Placówka musi jednak obok walorów geologiczno-przyrodniczych przedstawić interesujący pomysł na ich prezentację.
W naszym kraju na liście UNESCO znajduje się 14 obiektów w tym starówki w Krakowie, Warszawie, Zamościu i Toruniu, kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, obóz Auschwitz-Birkenau, kalwaria Zebrzydowska, zamek w Malborku czy Puszcza Białowieska.