Kryzys ukraiński nie zagraża w tej chwili bezpośrednio Polsce, ale nikt nie może dać stuprocentowej gwarancji, że Rosja w przyszłości nie odważy się użyć wobec nas, czy państw nadbałtyckich, zbrojnych argumentów – uważają uczestnicy debaty w Targach Kielce zorganizowanej przez naszą rozgłośnię.
Zdaniem prezesa ośrodka wystawienniczego Andrzeja Mochonia – część bogatego społeczeństwa rosyjskiego ma liczne powiązania biznesowe z krajami Europy Zachodniej i tam wydaje pieniądze. Dlatego, nie zdecyduje się na rozpoczęcie wojny, która oznaczałaby zmianę standardu życia czy stratę mienia.
Innego zdania jest Robert Kłosowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zauważył że bogaci Rosjanie, stanowią tylko część społeczeństwa. Większość żyje na dużo niższym poziomie i przez dziesięciolecia jest karmiona propagandą, że za wszelkie bolączki i niemożliwość realizacji marzeń odpowiada Zachód. W tym kontekście społeczeństwo, które żyje w nieco innym świecie wyznawanych wartości, jak pokazuje przykład Ukrainy, jest zdolne do agresji i podporządkowania sobie innych.
Na podobne zagrożenia wskazuje także historyk Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Jak stwierdził podczas debaty, 20 lat względnej demokracji w Rosji – nie zmieniło przyzwyczajeń i sposobów działania państwa totalitarnego, gdzie rozkaz jest bezwzględnie wykonany. Dodatkowo dzisiaj Moskwa chce odbudować swoją mocarstwową pozycję w świecie i takie działania zyskują aprobatę Rosjan.
Na uwarunkowania socjologiczne zwrócił także uwagę Witold Sokała politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W Rosji, nie społeczeństwo wpływa na władzę jak na Zachodzie, ale władza wpływa na społeczeństwo i decyduje o wszystkim. Jednocześnie politolog uspokaja, że Rosja jest zależna technologicznie od Zachodu – dlatego nie zdecyduje się z powodów biznesowych na atak na kraje Unii Europejskiej czy NATO. Moskwie potrzebne są technologie, by móc np. wydobywać ropę naftową, czy gaz ziemny z Arktyki.
Decyzją ministra spraw zagranicznych RP z dnia 7 marca br. Świętokrzyskie Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach realizuje projekt: „Proces demokratyzacji i budowy społeczeństwa obywatelskiego. 25 lat przemian w Polsce” w ramach wsparcia samorządowego i obywatelskiego wymiaru polskiej polityki zagranicznej w 2014 roku.
Projekt, którego częścią była nasza debata, realizowany jest w okresie od 10 marca do 30 listopada 2014 roku i współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Debatę zorganizowali, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej i Polskie Radio Kielce.
Posłuchaj debaty Radia Kielce