W kwaterze Ofiar Września 1939 roku na Cmentarzu Wojsk Polskich w Kielcach odbyły się uroczystości 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Odegrano Hymn Państwowy i wciągnięto na maszt biało-czerwoną flagę. Złożono kwiaty.
W uroczystościach wzięli udział m. in. przedstawiciele środowisk kombatanckich, delegacje Urzędu Miasta, Straży Miejskiej i Pożarnej oraz nieliczni mieszkańcy. Dla przybyłych na uroczystość żołnierzy AK rocznica była okazją do spotkania i wspomnień.
Dzień wybuchu II wojny światowej pamiętam bardzo dobrze. Świeciło słońce, było gorąco, nad miastem co chwilę pojawiały się niemieckie samoloty, z których spadały bomby. Ludzie uciekali, chowali się. Byłem harcerzem, pamiętam jak pomagaliśmy poszkodowanym, tworząc harcerskie pogotowie – wspominał Janusz Siwek, członek Szarych Szeregów.
Uczestnicy przeszli także na Cmentarz Nowy, gdzie kwiaty złożono przed tablicą upamiętniającą ofiary bombardowania kieleckiego dworca PKP z wrześniu 1939 r.
75 lat temu podczas bombardowania zniszczone zostały także koszary na Bukówce, lotnisko w Masłowie i ujęcie wody na Białogonie. Zginęło 80 osób. 5 września do Kielc wkroczyły wojska niemieckie.
W Sandomierzu uroczystości patriotyczne z okazji 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się przy Pomniku II Pułku Piechoty Legionów w wojskowej części cmentarza katedralnego.
Przybyło kilkanaście delegacji z pocztami sztandarowymi m. in. uczniowie szkół, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, kombatanci, służby mundurowe, radni i władze miasta.
Prezes koła Batalionów Chłopskich Zofia Kołacz stwierdziła, że wybuch wojny przyjęła z wielkim bólem. Wraz z braćmi zaciągnęła się od razu do podziemia i walczyła z okupantem na terenie gminy Obrazów.
Mieczysław Kopciowski, prezes oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych apelował do młodzieży, aby zawsze pamiętała o wydarzeniach historycznych, które zaważyły na losach Polski i brała przykład z patriotycznej postawy weteranów.
Uroczystości odbyły się z udziałem żołnierzy z sandomierskiej jednostki wojskowej. Po części oficjalnej i modlitwie za ofiary wojny odbył się apel poległych, oddano też salwę honorową. Na zakończenie delegacje złożyły przy pomniku wiązanki kwiatów.