Niepewna sytuacja na Ukrainie powoduje zwiększenie znaczenia kieleckich targów zbrojeniowych. Także oferta wystawców jest lepiej przygotowana – uważa Henryka Bochniarz prezes Boeinga na Europę Środkową.
egoroczna edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jest wyjątkowa nie tylko ze względu na liczbę wystawców, ale przede wszystkim na to, co dzieje się teraz na Ukrainie – powiedział na naszej antenie, prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.
Już dzisiaj gościem jednej z największych imprez zbrojeniowych w centralnej Europie będzie ukraiński wiceminister obrony. To z pewnością okazja do dyskusji przedstawicieli przemysłu obronnego na temat konfliktu ukraińsko – rosyjskiego – powiedział Radiu Kielce prezes Mochoń.
Gość Radia Kielce wyraził zadowolenie z rosnącej liczby wystawców, w tym roku w Targach Kielce zaprezentuje się ponad 100 firm więcej niż w 2013 roku. To jedyna w Polsce okazja, aby zobaczyć wszystko to, co wojska mają najlepszego na uzbrojeniu i wyposażeniu.
Gośćmi MSPO będą specjaliści, zarówno krajowi – przedstawiciele kadry Wojska Polskiego, Policji, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Rządu RP – jak i delegacje zagraniczne. Targi to nie tylko wystawa, ale również seminaria i kongresy.
XXII edycja MSPO zapowiada się wyjątkowo, jeśli chodzi o ofertę śmigłowców. Zobaczyć będzie można m. in. maszyny walczące o polski kontrakt na śmigłowce wielozadaniowe. Amerykańskie konsorcjum Sikorsky promuje produkowany w Mielcu śmigłowiec S-70i Black Hawk. Firma Eurocopter pokazuje maszynę EC 725 Caracal. Trzeci w tej rywalizacji śmigłowiec AW149 jest ofertą PZL-Świdnik, zakładów należących do spółki z grupy AgustaWestland.
Targi potrwają do 4 września, a odbywają się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Imprezie towarzyszyć będzie Wystawa Narodowa przemysłu obronnego Francji.
Kielecki Salon Przemysłu Zbrojeniowego bardzo zmienił się w ciągu 22 lat i jego miejsce w Europie jest ugruntowane i ważne – mówi Przewodniczący Sekcji Krajowej NSZZ Solidarność w Zakładach Przemysłu Zbrojeniowego Stanisław Głowacki.
Gość Radia Kielce dodał, że szczególnie w kontekście kryzysu na Ukrainie – działania podejmowane dla zwiększenia bezpieczeństwa Polski nabierają nowego znaczenia.
Przewodniczący stwierdził, że w ciągu 22 lat bardzo zmieniły się także możliwości produkcyjne naszych zakładów zbrojeniowych. Rakiety produkowane w Mesko są o kilka generacji nowocześniejsze niż te sprzedawane na początku lat 90-tych.
Stanisław Głowacki ma nadzieję, że zapowiadane zwiększenie nakładów finansowych dla polskiej armii będzie okazją nie tylko do poprawy uzbrojenia i wyposażenia naszych żołnierzy, ale także szansą dla zakładów zbrojeniowych na podpisanie nowych kontraktów i dalszy rozwój.
Zdaniem przewodniczącego nasze firmy są w stanie sprostać najbardziej wyszukanym zamówieniom, współpracując z największymi koncernami zbrojeniowymi na świecie.
Posłuchaj rozmowy Bartłomieja Zapały ze Stanisławem Głowackim
Niepewna sytuacja na Ukrainie powoduje zwiększenie znaczenia kieleckich targów zbrojeniowych. Także oferta wystawców jest lepiej przygotowana – uważa Henryka Bochniarz prezes Boeinga na Europę Środkową.
Jak dodaje, nikt nie chce wojny, ale musimy być przygotowani na różne scenariusze. W tym kontekście przyjazd na targi nie jest zwykłym biznesowym spotkaniem, ale patrzeniem w zupełnie innej, realnej perspektywie na nasze bezpieczeństwo.
Taka wizja powoduje, że inaczej oceniamy konieczność zakupów, czy modernizacji polskiej armii. Jak stwierdziła Henryka Bochniarz ważne są nie tylko decyzje finansowe ale także wybór najlepszych rozwiązań i konsekwencje w ich wdrażaniu.
Posłuchaj rozmowy Bartłomieja Zapały z Henryką Bochniarz
Jeśli polski przemysł zbrojeniowy ma szukać perspektyw skutecznego funkcjonowania na rynku, musi otworzyć się na zagranicę. Jest to ogromna szansa związana z programem modernizacji technicznej sił zbrojnych.
Posłuchaj rozmowy Bartłomieja Zapały z Wojciechem Dąbrowskim