Donald Tusk przewodniczącym Rady Europejskiej. Tak zdecydowali szefowie państw i rządów unijnych na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli.
Polski premier był wymieniany w gronie faworytów do objęcia stanowiska po Hermanie Van Rompuyu. Teraz będzie musiał zrezygnować ze stanowiska szefa polskiego rządu.
Marzenia mogą stać się źródłem energii, której Unia Europejska potrzebuje. Tak mówił podczas konferencji w Brukseli Donald Tusk. Został na niej zaprezentowany przez Hermana Van Rompuya, który przekaże mu urząd.
Donald Tusk powiedział, że funkcja, którą obejmie, polega na budowaniu kompromisów. Dodał, że kompromis pojmuje jako budowanie europejskiego interesu, co traktuje jako wyzwanie. Tusk mówił, że przychodzi z kraju, który „głęboko wierzy w sens zjednoczonej Europy”. Dodał, że czeka go „ogromna robota”.
– Oferuję odrobinę wyobraźni i wschodnioeuropejskiego doświadczenia i przede wszystkim wielką wiarę w to, że Europa ma i będzie miała sens – powiedział.
Herman Van Rompuy nazwał Donalda Tuska „mężem stanu dla Europy”. Zapewnił, że został on wybrany przy poparciu szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Juncker’a.
Szefowa świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej poseł Marzena-Okła Drewnowicz powiedziała, że to historyczna chwila dla Polski.
– Kandydatura Donalda Tuska była wynikiem jego dotychczasowej politycznej działalności na arenie międzynarodowej i europejskiej – powiedziała Radiu Kielce. Marzena Okła-Drewnowicz nie chciała spekulować, kto zastąpi Donalda Tuska na stanowisku premiera. Jak zaznaczyła, Donald Tusk sam wskaże osobę, która obejmie te funkcję.
Zupełnie inaczej decyzje unijnych polityków komentuje poseł Krzysztof Lipiec – lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem „Donald Tusk ucieka do Brukseli”. Z drugiej jednak strony – jak mówi poseł – nominacja to istotne wydarzenie bo po raz pierwszy polski polityk zajmie tak ważne stanowisko w Unii Europejskiej. Krzysztof Lipiec dodaje, że Donalda Tuska na stanowisku polskiego premiera powinien zastąpić Jarosław Kaczyński. – Uważam, że teraz PO powinna dojrzeć do podjęcia decyzji o wcześniejszych wyborach parlamentarnych w Polsce – powiedział poseł.
Rzecznik rządu powiedziała natomiast, że do końca listopada Donald Tusk pozostanie na stanowisku premiera. Małgorzata Kidawa – Błońska w rozmowie z Polskim Radiem zaznaczyła, że na dyskusję o następcach przyjdzie czas. Tymczasem na giełdzie nazwisk najbardziej prawdopodobnym kandydatem na premiera jest Ewa Kopacz. Ona sama kilka dni temu mówiła, że jeśli sytuacja będzie tego wymagała, to będzie mogła zostać szefową rządu. Szanse na zastąpienie Donalda Tuska ma też Tomasz Siemoniak.
57-letni polityk już drugą kadencję jest szefem koalicyjnego rządu PO-PSL. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku wygranych przez PO, uzyskał mandat poselski, zdobywając blisko 380 tysięcy głosów. Był to najlepszy wynik w kraju, podobnie jak w poprzednich wyborach parlamentarnych w 2007 roku, kiedy dostał jeszcze więcej głosów – 534 tysiące, a to dało mu najlepszy wynik w historii wyborów do Sejmu III RP.
Tusk w polityce zaistniał przed 20. laty jako członek Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Został jego przewodniczącym i posłem I kadencji Sejmu. Jego partia znalazła się w opozycji wobec rządu Jana Olszewskiego. Tusk był jednym z inicjatorów zawiązania koalicji parlamentarnej siedmiu ugrupowań, która powołała rząd Hanny Suchockiej.
W 1994 roku został wiceprzewodniczącym Unii Wolności, powstałej z połączenia KLD z Unią Demokratyczną. Po wyborach parlamentarnych w 1997 był wicemarszałkiem Senatu. W 2001 roku, gdy przegrał stanowisko przewodniczącego z Bronisławem Geremkiem, odszedł z partii. Wkrótce, w 2002 roku wraz z Andrzejem Olechowskim i Maciejem Płażyńskim założył Platformę Obywatelską. Celem „trzech tenorów” – jak o nich wówczas mówiono – było utworzenie ugrupowania, które mogłoby odebrać głosy lewicy w następnych wyborach.
W 2005 roku Donald Tusk ubiegał się o fotel prezydenta. W pierwszej turze poparło go ponad 36 procent wyborców, co dało mu nieznaczne zwycięstwo nad Lechem Kaczyńskim. W drugiej przegrał, otrzymując 46 procent głosów. Do wyniku przyczyniła się między innymi „antytuskowa” kampania Jacka Kurskiego z PiS-u, który oskarżył dziadka Tuska o zgłoszenie się na ochotnika do Wermachtu. Faktycznie Józef Tusk, więzień Stutthofu, został wcielony do armii niemieckiej, jako obywatel III Rzeszy po aneksji Gdańska.
Porażka w wyborach prezydenckich była ostatnią przegraną Tuska. Od 2007 roku jego partia wygrywa kolejne wybory – od parlamentarnych poprzez prezydenckie po samorządowe. Jednak od ubiegłego roku Donald Tusk, jego rząd i Platforma systematycznie tracą poparcie w sondażach.
Donald Tusk urodził się 22 kwietnia 1957 roku w Gdańsku. W 1980 ukończył studia na Uniwersytecie Gdańskim.
Wcześniej zaangażował się w działalność opozycyjną, uczestnicząc w tworzeniu Studenckiego Komitetu Solidarności, współpracował z Bogdanem Borusewiczem i Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża, kolportując prasę i literaturę drugiego obiegu.
Był współtwórcą gdańskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a potem jednym z liderów Niezależnego Zrzeszenia Studentów Polskich. Przewodniczący „Solidarności” w Wydawnictwie Morskim i dziennikarz tygodnika „Samorządność”. Za działalność opozycyjną został pozbawiony pracy w państwowej firmie. Przez 7 lat pracował fizycznie w spółdzielni „Świetlik”. W latach 90. poświęcił się polityce.
Donald Tusk jest żonaty. Ma dwoje dorosłych już dzieci – Michała i Katarzynę.