Coraz bardziej popularne szkolnictwo zawodowe oraz zacięta walka o miejsce w dobrym liceum i gimnazjum – tak można w skrócie podsumować kończącą się rekrutację do kieleckich szkół. Największą zmianą w porównaniu do ubiegłego roku będzie brak pierwszych klas w gimnazjum nr 14 przy ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego w Kielcach, do którego nie zgłosiła się odpowiednia liczba chętnych uczniów. Jedna klasa pierwsza mniej niż zakładano powstanie też w gimnazjum nr 3 przy ulicy Toporowskiego. Z kolei w najbardziej popularnych gimnazjach władze Kielc zdecydowały się stworzyć dodatkowe oddziały. Powstaną one między innymi w Gimnazjum nr 7 na Słonecznym Wzgórzu, gdzie będzie siedem klas pierwszych oraz Gimnazjum Integracyjnym nr 4 przy ulicy Jasnej.
Najpopularniejszym liceum wśród absolwentów gimnazjów było VI liceum im. Juliusza Słowackiego. Znacznie więcej chętnych niż jest miejsc było też w II liceum im. Jana Śniadeckiego oraz I liceum im. Stefana Żeromskiego. Jak mówi Andrzej Sygut, zastępca prezydenta Kielc w tym roku dużą popularnością cieszą się technika.
„Mamy około 100 kandydatów do szkół zawodowych, niż w roku ubiegłym. Rodzice zaczęli myśleć kategoriami racjonalnymi. Wspólnie z dziećmi zastanawiają się, czy dana szkoła pozwoli na zdobycie zawodu, który umożliwi znalezienie pracy”, tłumaczy Andrzej Sygut.
Dodatkowe klasy powstaną w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego oraz w Zespole Szkół Elektrycznych. Jak mówi Aleksandra Szulc, dyrektor elektryka, w ciągu kilku ostatnich lat systematycznie rośnie liczba chętnych do zdobycia zawodu w jej szkole. „W tym roku otwieram 9 klas technikum i 1 klasę szkoły zawodowej. Udało nam się uruchomić jedną klasę więcej niż planowaliśmy. Będzie to oddział o specjalności technik elektronik. Chętnych było co prawda więcej, ale baza lokalowa nie pozwala nam na to by przyjąć wszystkich”, informuje Aleksandra Szulc.
Jednak nie wszystkie zawody cieszą się zainteresowaniem. Z powodu małej liczby chętnych w Zespole Szkół Ekonomicznych zniknie klasa kształcąca techników ekonomistów. Jeden oddział mniej powstanie też w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.