Główny Urząd Statystyczny opublikował badanie budżetu czasu ludności z 2013 roku. Przepytano 30 tysięcy rodzin w całej Polsce w tym ponad tysiąc w regionie świętokrzyskim aby sprawdzić jak mieszkańcy pożytkują swój czas.
Dobę podzielono na 10 głównych grup czynności: między innymi na zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, na obowiązki i czas wolny.
Z badań wynika, że praca zawodowa najwięcej czasu zajmowała osobom dorosłym w przedziale wieku od 25 do 54 lat i stanowiła od ok. 17% doby.
Przeciętny Polak śpi 8 godz. 37 min., na jedzenie i picie potrzebuje ponad półtorej godziny, a na mycie i ubranie się – 57 minut.
Sen, posiłki i toaleta zajmują ponad 50% doby dzieciom oraz osobom powyżej 65 roku życia, najmniej na tych czynnościach skupiają się mieszkańcy w wieku od 25 do 54 lat, czas ten skrócił się w tym przypadku aż o 5 procent.
Zajęcia i prace domowe pochłaniały najwięcej czasu osobom dorosłym mającym 25 lat i więcej. Częściej zajmują się tym kobiety niż mężczyźni.
Prawie 38% badanych wykonuje pracę zawodową, na którą poświęca średnio prawie 8 godzin dziennie. Ponad połowa ankietowanych każdego dnia przez godzinę sprząta, tyle samo czasu poświęcając na zakupy. Tymczasem ci którzy opiekują się dziećmi, robią to przez prawie 2 i pół godziny w ciągu doby.
Według badań GUS-u więcej pracujemy, bardziej dbamy o siebie i swoje rodziny, lecz odbywa się to np. kosztem naszego życia towarzyskiego i rozrywek. Na te ostatnie statystyczny Polak w wieku od 35 do 44 lat relaksuje się przez nieco ponad godzinę.