Polscy przedsiębiorcy raczej korzystnie oceniają ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, handlu hurtowym i detalicznym w sierpniu tego roku. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest lepiej niż przed miesiącem. Prognozy w tym zakresie są korzystne. Ceny wyrobów przemysłowych mogą pozostawać bez zmian.
Gorzej natomiast oceniana jest sytuacja dotycząca sfery budownictwa. Przedsiębiorcy spodziewają się zbliżonego do zapowiadanego przed miesiącem spadku cen robót budowlano-montażowych. Jeśli chodzi o handel detaliczny w najbliższych 3 miesiącach ceny mogą natomiast rosnąć w tempie zbliżonym do zapowiadanego w lipcu.
W sierpniu większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę pozytywnie, chodzi tu głównie o podmioty prowadzące działalność finansową i ubezpieczeniową. Najbardziej pesymistycznie sytuację oceniają kierujący przedsiębiorstwami z sekcji edukacyjnej. Negatywną ocenę sytuacji finansowej w sierpniu podobnie jak w lipcu wystawiły też małe i średnie przedsiębiorstwa.
Badania przeprowadzone przez GUS były możliwe dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej. Oceniano w nich również takie strefy jak transport i gospodarka, działalność związaną z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, informację i komunikację, działalność finansową i ubezpieczeniową, obsługę rynku nieruchomościami i inne.
Zobacz szczegółowe wyniki badań:
Koniunktura w przemyśle budownictwie handlu i usługach w sierpniu 2014
Badanie budżetu czasu ludności 2013
Koniunktura konsumencka. Sierpień 2014
Wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych w okresie I-VI 2014