Dlaczego Stare Kichary powinny być Nowymi Kicharami i jaki znany polityk pochodzi z Pieczonóg – dowiedzieliśmy się podczas wtorkowego programu z cyklu „Świętokrzyskie na Fali, 25 lat wolności”.
Tym razem nasz reporter odwiedził gminę Oleśnica.
Poznaliśmy jej historię oraz ciekawych ludzi tam mieszkających. A także rozmawialiśmy o niezwykłych nazwach zwykłych miejscowości, które w tej gminie można znaleźć.
Jedną z takich miejscowości, które odwiedziliśmy po drodze do Oleśnicy są Stare Kichary. Skąd wzięła się nazwa tej miejscowości spróbował wyjaśnić sołtys Starych Kichar Alojzy Boleń.
Nasz reporter Daniel Lenart dotarł również do mieszkańców Starych Kichar i zapytał ich, jak się im żyje w tej niewielkiej miejscowości.
Ekipa Polskiego Radia Kielce zaparkowała na rynku w Oleśnicy. O tej gminie opowiadał wójt Oleśnicy Leszek Juda.
Mętlice, cierlice, krężołek i wrzeciono – co łączy te stare narzędzia? Obróbka lnu, o której w naszym wakacyjnym cyklu „Jak to drzewiej bywało” Ewa Okońska.
Kolejną miejscowością o niezwykłej nazwie, którą odwiedziliśmy były Pieczonogi. Skąd wzięła się nazwa tej miejscowości i jak się żyje mieszkańcom rozmawialiśmy z sołtysem Pieczonóg Jerzym Sowińskim.
Historia Oleśnicy sięga XXIII wieku. Opowiadała o niej autorka książki „Oleśnica – dzieje i ludzie” Teresa Romańska-Faściszewska.
Swoją młodość w miejscowości Pieczonogi spędził eurodeputowany PSL Czesław Siekierski.
Jak zmieniła się Oleśnica na przestrzeni ostatnich 25 lat zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Rady Gminy w Oleśnicy Izabelę Kądzielawa.