W ramach naszej wakacyjnej akcji „Świętokrzyskie na Fali – 25 lat Wolności!” odwiedzimy położone na terenie gminy Końskie miejscowości o niezwykłych nazwach. Nasze plenerowe studio pomiędzy godziną 10.00, a 14.00 zawitało do Końskich.
Nasza ekipa rozstawiła się na skwerze przy kolegiacie św. Mikołaja.
Z Końskimi nierozerwalnie są związane rody Odrowążów, Małachowskich i Tarnowskich. Ich historię przedstawił Tadeusz Grajpel z Pracowni Badań i Edukacji Historycznej.
O historii miasta rozmawialiśmy z burmistrzem końskich Michałem Cichockim oraz Magdaleną Weber z Centrum Informacji Turystycznej w Końskich.
Magdalena Weber z Centrum Informacji Turystycznej w Końskich opowiedziała słuchaczom o Rezerwacie Skałki Piekło pod Niekłaniem.
Końskie i okolice to idealne miejsce do spacerów – o czym przekonywał Wojciech Pasek – prezes PTTK w Końskich.
Na pola wyjechały kombajny…. mamy czas żniw. Kto z nas pamięta jeszcze kosy, sierpy czy cepy? O dawnych żniwach w naszym wakacyjnym cyklu „Jak to drzewiej bywało” Ewa Okońska.
Nasz mobilny reporter Robert Felczak odwiedził dwie, sąsiadujące ze sobą miejscowości o niecodziennych nazwach: Niebo i Piekło. Podróży do tych dwóch niewielkich wsi towarzyszył dreszczyk emocji.
Kolejną miejscowością, którą odwiedziliśmy był Młynek Nieświński. Z trafieniem do niej był pewien problem, ponieważ przy drodze nie ma znaku, który informowałby, że dotarliśmy do Młynka Nieświńskiego. Jadąc na północny-wschód od strony Końskich mijamy Młynek, a zaraz potem jest Nieświń. Na mapach jest wprawdzie miejscowość Młynek Nieświński, ale znaku o tej treści nie ma. Ciekawostką jest też fakt, że mieszkańcy tej miejscowości w dowodach osobistych mają wpisane „Młynek Nieświński”. A skąd nazwa Młynek? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa.