Pomnik Konny Marszałka Józefa Piłsudskiego zostanie odsłonięty dziś na Placu Wolności w Kielcach, w 100 rocznicę wkroczenia Kadrówki do miasta. Początek uroczystości o godzinie 14.00. Autorem monumentu wykonanego z brązu jest artysta rzeźbiarz Paweł Pietrusiński.
Janusz Koza, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego przypomina, że monument stanął w mieście dzięki ofiarności jego mieszkańców, dlatego powinni oni pojawić się na Placu Wolności.
Na uroczystości setnej rocznicy wkroczenia do Kielc legionistów Józefa Piłsudskiego zaproszono wielu gości. Obecny będzie wnuk Józefa Piłsudskiego Krzysztof Jaraczewski, do Kielc ma przyjechać także wdowa po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim, Karolina Kaczorowska. “Na Placu Wolności znajdzie się odpowiednie miejsce dla wszystkich. Warto tu przyjść, bo świętować będziemy rocznicę najpiękniejszego momentu w historii miasta i ten dzień także przejdzie do historii” – przekonuje prezydent Kielc Wojciech Lubawski.
Przed uroczystościami na Placu Wolności prezydent Kielc przyjmie meldunek od komendanta Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. W stulecie czynu legionowego idzie w nim z Krakowa rekordowa liczba – około 700 uczestników.
Uczestnicy kadrówki ze względu na remont ulicy Krakowskiej wkroczą do Kielc nieco inną, niż tradycyjnie drogą. Przemaszerują ulicą Ogrodową w kierunku Placu Wolności, gdzie o 14 rozpoczną się uroczystości odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego.
Monument powstał z inicjatywy Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jego koszt wyniósł ponad 450 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły od darczyńców, ze sprzedaży cegiełek, zbiórek prowadzonych w różnych instytucjach oraz podczas uroczystości patriotycznych.
Granit, którym obłożony jest cokół ufundowała Konfederacja Polaków Podola z Winnicy na Ukrainie. W cokole zostanie wmurowana urna z ziemią z miejsc walk i męczeństwa narodu polskiego, m.in. z Baru na Podolu poprzez Powstania Narodowe, Westerplatte, Monte Cassino, Katyń, Charków, Kozielsk, Miednoje aż po katastrofę Smoleńską z 2010 roku.
Patronat honorowy nad uroczystościami objęła Karolina Kaczorowska wdowa po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim.
12 sierpnia 2014 (wtorek)
BOLECHOWICE – KIELCE
godz. 5. 00 – pobudka
godz. 5.30 – śniadanie, likwidacja obozowiska i pakowanie bagaży
godz. 7. 00– apel poranny z udziałem władz województwa świętokrzyskiego
godz. 7.45 – wymarsz na trasę do Kielc
godz. 11.45 – zgrupowanie uczestników Marszu przy dawnym stadionie (ul. Wojciecha
Szczepaniaka)
godz. 12.00 – przemarsz uczestników ulicami Huzarską i ks. Piotra Ściegiennego na cmentarz wojskowy
godz. 12.30–apel i złożenie kwiatów na grobach poległych Legionistów i żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej na cmentarzu wojskowym (ul. Ks. Piotra Ściegiennego).
godz. 12.45 – 13.15 – przemarsz z cmentarza wojskowego ulicą ks. Piotra Ściegiennego do skrzyżowania z ulicą Mariana Sołtysiaka do ul. Gagarina i następnie do ulicy Krakowskiej.
Złożenie meldunku o przybyciu Marszu prezydentowi Kielc pod historyczną figurą
Najświętszej Maryi Panny.
godz. 13.15 – 13.50 – przemarsz od figury Najświętszej Maryi Panny, ulicami Spacerową – Ogrodową – Seminaryjską – Wesołą – Mickiewicza na Pl. Wolności.
godz. 14.00 – 15.30 – uroczystość zakończenia Marszu na pl. Wolności, wręczenie odznak i nagród marszowych oraz uroczystość odsłonięcia konnego pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, z udziałem rodziny Marszałka Piłsudskiego, najwyższych władz państwowych, wojskowych, samorządowych oraz rodzin legionistów i POW-iaków, apel poległych,
rozwiązanie Marszu.
od 16.00 – dla wszystkich uczestników Marszu – poczęstunek na Pl. Wolności.
od godz. 17.00 – odbiór bagaży i dla chętnych zakwaterowanie w internacie Zespołu Szkół Elektrycznych im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego (Aleja Tysiąclecia Państwa Polskiego
20).