Wyjątkowe ilustracje do „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza będzie można zobaczyć od początku września w muzeum w Oblęgorku. Kolekcję tworzą 22 obrazy autorstwa Piotra Stachiewicza. Do tej pory, były one znane za sprawą reprodukcji w formie pocztówek i zdjęć do albumów, które pochodzą z początku 20-go wieku.
Nikt nie wiedział, gdzie znajdują się oryginały. Odnalazły się po 100 latach w Stanach Zjednoczonych. Propozycję ich zakupu otrzymało Muzeum Narodowe w Kielcach. Kolekcje udało się nabyć za 300 tysięcy złotych.
Kierownik Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – Oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach Agnieszka Kowalska-Lasek przekonuje, że kolekcja jest wyjątkowa. Powstała za zgodą Henryka Sienkiewicza, który kategorycznie sprzeciwił się ilustrowaniu powieści „Quo Vadis” przez Jana Stykę. Agnieszka Kowalska-Lasek informuje, że kolekcja będzie tworzyła kolejną wystawę stałą w Oblęgorku. Ilustracje przedstawiają 22 sceny z powieści.
Kolekcja po raz pierwszy zostanie pokazana 6 września. Wówczas w Oblęgorku odbędzie się jedna z akcji Narodowego Czytania Trylogii Henryka Sienkiewicza, której pomysłodawcą i patronem jest prezydent Bronisław Komorowski.