Tradycyjnie, w poniedziałki zachęcamy państwa, żeby podążać śladami wielkich pisarzy.
Oblęgorek oczarował Henryka Sienkiewicza, który stwierdził, że mało jest w Królestwie wiosek tak pięknie położonych. Podczas naszego pobytu staraliśmy się przybliżyć sylwetkę wielkiego pisarza, a także wspomnieliśmy również o atrakcjach turystycznych w okolicach Oblęgorka.
O związkach pisarza z Oblęgorkiem opowiadały Agnieszka Kowalska-Lasek – kierownik pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – oddział Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Magdalena Klamka – zastępca kierownika tej placówki.
O śladach bytności pisarza w Oblęgorku rozmawialiśmy z zastępcą kierownika pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – oddział Muzeum Narodowego w Kielcach Magdaleną Klamką.
Co słychać na zachodzie, czyli kielczanie…
Paulina Szczepan studiowała w Paryżu i USA, pracowała w Luksemburgu, ale zawsze chciała być w Londynie i od 12 lat mieszka poza Polską. Jest prawnikiem londyńskiej filii jednego z największych amerykańskich banków. Z kielczanką rozmawiał Paweł Solarz.
Gdzie i dlaczego Henryk Sienkiewicz podróżował? – spróbowała wyjaśnić Magdalena Klamka.
O atrakcjach wokół Oblęgorka opowiadała i zachęcała do przyjazdu dyrektor biura Lokalnej Grupy Działania Dolina Bobrzy Urszula Żelazny.
Z ziemią świętokrzyską związany był również inny wielki pisarz, Stefan Żeromski, który urodził się w pobliskim Strawczynie – o czym poinformowali Maciej Lewandowski – dyrektor Samorządowego Centrum Kultury i Sportu w Strawczynie oraz Agnieszka Kowalska-Lasek – kierownik pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.
Na zakończenie naszego gościa Agnieszkę Kowalską-Lasek – kierownika pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – oddział Muzeum Narodowego w Kielcach spytaliśmy, czy pisarz był kobieciarzem?