Świętokrzyskie jest przygotowane na wypadek wystąpienia w regionie zachorowań spowodowanych wirusem Ebola – zapewnił na naszej antenie dr Wiesław Kryczka, Wojewódzki Konsultant ds. Chorób Zakaźnych.
W najbliższych tygodniach zbierze się Wojewódzki Sztab Kryzysowy, który sprawdzi, gdzie ewentualnie kierowane byłyby osoby zakażone tym wirusem. Specjalnie wydzielone w tym celu, szpitalne pomieszczenia posiada kielecki Szpital Zakaźny, ale również lecznica w Busku-Zdroju.
Gość Radia Kielce przypomniał, że Ebola to niewątpliwie najgroźniejszy wirus, znany w medycynie od 40 lat. Bardzo niebezpieczny, ponieważ szybko się rozprzestrzenia i nie ma jak dotąd na niego skutecznych leków. Wiadomo już, że choroba nie przenosi się drogą powietrzną i zarazić się można poprzez kontakt z wydzielinami chorych. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w piątek, że epidemia zagraża społeczności międzynarodowej. W trzech państwach Afryki Zachodniej jest już ponad 1800 zarażonych.
WHO ma ocenić rolę leków eksperymentalnych w walce z epidemią choroby wirusowej Ebola. Na dziś zaplanowano specjalną konferencję w tej sprawie. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w skład panelu wejdą eksperci, etycy i przedstawiciele krajów ogarniętych epidemią. Mają się zastanowić, komu i w jakich warunkach podać lek, jeśli jego skutki uboczne nie są znane i nie był on naukowo testowany na ludziach. Taki lek, surowicę, podano eksperymentalnie trzem osobom z Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych, zarażonych wirusem Ebola. Jeden z tych pacjentów oświadczył, że poczuł się znacznie lepiej.