Władze Kielc przygotowują się do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Tymczasem, nie zostały jeszcze zrealizowane inwestycje wybrane w ubiegłym roku. Prezydent Wojciech Lubawski zapewnia jednak, że zadania nie są zagrożone, a to że budowy jeszcze się nie rozpoczęły, związane jest z wymaganymi przez prawo procedurami. Trzeba m. in. zgodnie z przepisami wybrać projektanta i inwestora.
Skomplikowała się nieco sytuacja z boiskiem przy szkole nr 8 na Białogonie. Do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma, która chce 200 tysięcy więcej od zakładanej kwoty. Zdecydowano, że nowa procedura przetargowa nie będzie ogłaszana, a te pieniądze zostaną zabezpieczone w budżecie. Nie ma natomiast problemów z budową boiska przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14.
Częściowo zrealizowany zostanie także projekt dotyczący rozbudowy infrastruktury rowerowej. Ze względu na skomplikowany zakres prac, inwestycja będzie realizowana etapami.
Zastępca prezydenta Czesław Gruszewski poinformował, że cztery fragmenty udać się zrealizować w tym roku. W większości ukończone są prace projektowe. Przejście dla pieszych na wysokości ulicy Leszczyńskiej powstanie podczas budowy buspasów. Prawdopodobnie w drugim etapie ustawiona zostanie tam sygnalizacja świetlna. Powstaną też trzy ścieżki rowerowe: od Jana Nowaka Jeziorańskiego do Konopnickiej, od Bohaterów Warszawy do Jarońskich oraz od IX Wieków Kielc do Źródłowej i Winnickiej.
W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, zgłaszane projekty zostały podzielone na dwie grupy. Duże – ogólnomiejskie i małe – typowo lokalne. Na inwestycje zostanie przeznaczone 5 milionów złotych, z czego 1 milion na mniejsze zadania o wartości do 100 tysięcy złotych. Projekty można zgłaszać od 25 sierpnia do 5 września. Pod wnioskiem musi podpisać się 15 osób. Głosować mogą osoby, które ukończyły 16 lat.