Zaniedbane jeszcze kilkadziesiąt lat temu cmentarze żołnierzy I wojny światowej, coraz częściej są porządkowane i odnawiane przez lokalne społeczności. Profesor Urszula Oettingen z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, autorka pierwszej w Polsce monografii poświęconej takim nekropoliom w regionie świętokrzyskim uważa, że sprzyja temu setna rocznica wybuchu wojny.
Ważna jest także świadomość, że na miejscu znajduje się miejsce, chowające szczątki żołnierzy różnych armii, których śmierć połączyła i którym bez wyjątku należy się godny pochówek.
W Polsce, oprócz cmentarzy ogólnych, kryjących szczątki żołnierzy trzech walczących armii, charakterystyczne są cmentarze legionowe, miejsce pochówku poległych żołnierzy Józefa Piłsudskiego. Profesor Urszula Oettingen zwraca uwagę, że znajdują się one w miejscach najkrwawszych walk polskiego wojska. Najciekawsze to te w Czarkowach koło Nowego Korczyna, w Żytkowicach, Bydlinie i Górach Pęchowskich koło Konar.
Jesienią, w kieleckim Archiwum Państwowym planowane jest otwarcie wystawy fotograficznej, dokumentującej cmentarze z czasów I wojny światowej na Kielecczyźnie.