Piłkarze z Brazylii w kieleckiej Koronie i buty z tego kraju, których kiedyś używał – z tym przede wszystkim kojarzy się Brazylia prezydentowi Kielc- Wojciechowi Lubawskiemu. Z kolei biskup Marian Florczyk wspomina ubiegłoroczny pobyt na Światowych Dniach Młodzieży i brazylijską kawę.
W kieleckim ratuszu oficjalnie zainaugurowano działalność III Szkoły Kultury i Tradycji Polskiej dla Polonii z Brazylii. W zajęciach uczestniczą potomkowie Polaków, którzy wyemigrowali do tego kraju na przełomie XIX i XX wieku. Józef Bratkowski mówi, że w jego domu zawsze wspominano Polskę i marzeniem wszystkich członków rodziny było ją zobaczyć.
Goście z Brazylii mają już za sobą zwiedzanie Warszawy. Ogromne wrażenie wywołało na nich Muzeum Powstania Warszawskiego. Ks. Kazimierz Długosz, prowincjał Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej podkreśla, że nie można zrozumieć Polski, nie znając jej historii.
Organizacją 10-dniowego pobytu Polonii zajmuje się Dom Kultury Zameczek. Jego dyrektor Teresa Wołczyk – Rosołowska wyjaśnia, że oprócz kolejnych wycieczek: do Krakowa, Wadowic i Wieliczki, goście będą uczyć się języka polskiego, poznawać polskie obrzędy związane ze świętami i śpiewać pieśni legionowe. 12 sierpnia wezmą udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Zajęcia w Szkole Kultury i Tradycji Polskiej dla Polonii Brazylijskiej zakończą się 15 sierpnia. Wśród ich uczestników jest też dwoje Polaków z Argentyny.