W sobotę nasza radiowa ekipa dotarła do Krzemionek Opatowskich. Tam odbywają się III Krzemionkowe Spotkania z Epoką Kamienia. Nie zabraknie pokazów archeologii eksperymentalnej, czy gry na pradawnych instrumentach. Na naszej antenie, od godziny 14 gościć będziemy m. in. archeologów, rekonstruktorów, czy rękodzielników. Zapraszamy do Krzemionek Opatowskich i przed radioodbiorniki.
Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia, wydarzenie, które wpisało się w wakacyjny kalendarz imprez Muzeum jest ściśle związane z promocją dziedzictwa archeologicznego Krzemionek. Ideą przedsięwzięcia jest akcentowanie przełomowego wydarzenia w historii krzemionkowskich kopalń, jakim było ich odkrycie w 1922 r. oraz szeroka popularyzacja wiedzy o archeologii regionu. To również okazja do zaprezentowania Krzemionek jako miejsca o ogromnym potencjale turystycznym.
W weekend 19-20 lipca Rezerwat Krzemionki odwiedzą archeolodzy, entuzjaści i pasjonaci archeologii eksperymentalnej z całej Polski. Pod ich okiem, na specjalnie zaaranżowanych stanowiskach, na terenie zrekonstruowanej osady neolitycznej, będzie można zapoznać się z różnymi przejawami życia i aktywności człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. Pokazy będą dotyczyły m.in. myślistwa, obróbki surowców organicznych oraz miedzi, garncarstwa i tkactwa neolitycznego, a także kultury duchowej w pradziejach. Najmłodsi goście naszego Muzeum zobaczą „na żywo” eksperymentalny wykop archeologiczny z możliwością podpatrzenia pracy archeologa i wzięcia osobistego udziału w zainscenizowanych badaniach.
(oprac krzemionki.pl)
Rozmawialiśmy z Kamilem Stelmasikiem z Muzeum w Krzemionkach Opatowskich
Kolejnym gościem Iwony Murawskiej był dyrektor Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim Włodzimierz Strzałba
Marcin Przybyła z drużyny wojów wiślańskich „Krak” wyjaśniał tajemnice neolitycznej obróbki miedzi
O wakacyjnych atrakcjach dla dzieci rozmawialiśmy z Urszulą Jedynak z Muzeum Archeologiczno Historycznego w Ostrowcu Świętokrzyskim
Jak ugotować polewkę z barszczu zwyczajnego? Artur Bokła odpowiadał na pytania Iwony Murawskiej
Piotr Stefański ze Studium Instrumentów Etnicznych ze Skarżyska Kamiennej prowadził warsztaty muzyczne muzyki etnicznej