Związek Harcerstwa Polskiego ogłosił konkurs na pracę naukową poświęconą organizacji. Jak informuje Marceli Ratajczak, sekretarz komisji konkursowej, inicjatywa ma promować idee harcerstwa wśród studentów i naukowców.
W konkursie mogą uczestniczyć autorzy prac licencjackich, magisterskich lub doktorskich ale muszą być obronione. Prace można składać do 15 listopada w głównej siedzibie ZHP w Warszawie przy ulicy Konopnickiej 6.
Później komisja konkursowa pod przewodnictwem Adama Massalskiego wybierze najlepsze propozycje. Jeżeli jakiś student będzie zainteresowany przygotowaniem pracy poświęconej harcerstwu w województwie świętokrzyskim, to będzie miał o czym pisać. Pierwsze zastępy powstały ponad 100 lat temu, w październiku 1912 r., na terenie męskiej Miejskiej Szkoły Handlowej w Kielcach. W grudniu utworzono drużynę imienia Romualda Traugutta, która w lutym 1913 r. przyjęła imię płkownika Dionizego Czachowskiego.
Zakres tematyczny konkursu jest bardzo szeroki, ale najczęściej zgłaszano prace z historii, pedagogiki i socjologii. Tematem były np. śpiewniki harcerskie na przestrzeni stu lat, ale ktoś przysłał także algorytm wyliczania tras podczas biegów na orientację.
Zwycięzców poznamy przed końcem marca przyszłego roku. Najlepsze prace trafią do Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Ich autorzy otrzymają nagrody pieniężne. Nie wykluczone że ZHP sfinansuje też ich dalszy rozwój naukowy i zapłaci za studia podyplomowe.