W ciągu minionych dwóch dni policjanci w kraju dwukrotnie podejmowali interwencje wobec agresywnych mężczyzn i w obu przypadkach używali broni. Pierwszy zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, młodszy inspektor Rafał Kochańczyk zapewnia, że policjanci przechodzą szereg szkoleń w trakcie swojej służby. Uczą się posługiwać bronią i mają co roku egzaminy.
W czasie kursu podstawowego policjanci mają ponad 160 godzin zajęć z taktyki i techniki interwencji. Do tego dochodzą jeszcze zajęcia z wyszkolenia strzeleckiego. Gość Radia Kielce podkreśla, że w kraju w ciągu doby policja podejmuje około 30 tysięcy interwencji. Do tego dochodzą jeszcze kontrole drogowe – to kolejne 40 tysięcy. „W naszym regionie w pierwszym półroczu policjanci odnotowali ponad 275 tysięcy interwencji. Przypadki użycia broni są incydentalne. Podczas interwencji to policjant decyduje o użyciu broni i często na taką decyzję ma kilka sekund” – dodaje Rafał Kochańczyk.
Przypomnijmy, przedwczoraj w Gorzowie Wielkopolskim funkcjonariusze strzelali do 48-latka, który zdemolował kilkanaście aut. Napastnik został ranny. Mężczyzna próbował też atakować policjantów. Sprawa jest w prokuraturze. Z kolei w nocy z poniedziałku na wtorek w szpitalu w Rudzie Śląskiej policja interweniowała wobec agresywnego pacjenta. Tam również padły strzały – mężczyzna zmarł.
Gość Radia Kielce podkreślił, że policjanci w sytuacjach kryzysowych mogą liczyć na pomoc psychologów. W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach pracuje 6-ciu specjalistów. Udzielają porad funkcjonariuszom ale rozmawiają także z osobami, które chcą pracować w policji.