W Kielcach odbyły się obchody 68. rocznicy Pogromu Kieleckiego. Podczas wydarzeń z 4. lipca 1946 roku zginęły 42 osoby. Na cmentarzu żydowskim na Pakoszu w intencji ofiar pogromu modlili się kapłani wielu wyznań. Uroczystości modlitewne zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy odnowionym nagrobku pomordowanych.
Po południu uroczystości odbyły się na ulicy Planty 7/9 czyli przed domem, gdzie 68 lat temu rozpoczął sie pogrom. Na pustych krzesłach na ulicy zawieszono kartki z imionami i nazwiskami ofiar, potem na krzesłach zapłonęły znicze, a następnie młodzież na bruku zapisała przypomniane nazwiska. Po polsku, angielsku i hebrajsku przypomniano także sam pogrom.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski i przewodniczący Rady Miasta Tomasz Bogucki złożyli w imieniu mieszkańców miasta, kwiaty przy tablicy upamiętniającej żydowskie ofiary pogromu z 1946 roku. Wojciech Lubawski stwierdził, że ten dzień zawsze będzie ważną datą w historii miasta i wciąż trzeba podejmować działania kultywujące pamięć o zabitych mieszkańcach.
Osobną część uroczystości stanowiło wręczenie wyróżnień ustanowionych przez Stowarzyszenie im. J. Karskiego FEMINA BONA i VIR BONUS – przyznawane osobom, które swą działalnością i postawą życiową przyczyniły się do upowszechniania postaw otwartości i poszanowania osób innej rasy, kultury, religii czy narodu. Otrzymali je Monika Krajewska – artystka zajmująca się żydowską sztuką nagrobną i wycinanką żydowską, prof. Stanisław Krajewski – filozof, publicysta, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Andrzej Dąbrowski – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kialcach.
Na obchody 68 rocznicy pogromu kieleckiego przybyło do Kielc wielu gości z Krakowa, Katowic czy Warszawy, ale także z Izraela czy nawet Meksyku. Specjalnie dla gości spoza Kielc zorganizowano wędrówkę śladami Żydów Kieleckich, w której udział wzięło 30 osób.