W drugim dniu wakacji podążaliśmy tropem miejscowości o śmiesznych, dziwnych i trudnych nazwach. Były konkursy, ciekawostki oraz przyjemne, lekkie granie.
Nasz wóz satelitarny zaparkował przy Gminnym Centrum Kultury i Integracji w Mircu. Rozmawialiśmy o historii tej części województwa.
Jacek Królak, regionalista i nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej w Osinach wyjaśniał, skąd wzięła się nazwa miejscowości Osiny.
Kolejnym gościem była dyrektor SP imienia Gustawa Kwiecińskiego w Osinach Zofia Siwiec, która opowiadała zarówno o miejscowości, w której pracuje, jak i o historii placówki.
Rozmawialiśmy również z mieszkańcami przysiółka Osiny Majorat.
W każdy wtorek przybliżamy państwu prace na dawnej, świętokrzyskiej wsi. Rozpoczęliśmy od przędzenia i tkania. Naszym rozmówcą była Małgorzata Imiołek z Muzeum Wsi Kieleckiej.
O ofercie wakacyjnej, którą przygotowało Gminne Centrum Kultury i Integracji w Mircu opowiadała jego kierownik, Dorota Tomaszewska.
W Mircu prężnie działają zespoły oraz artyści ludowi. Mirosława Działak zajmuje się wytwarzaniem serwet oraz obrusów.
W kolejnym wejściu gościliśmy na antenie panie z zespołu śpiewaczego „Jutrzenka”. O jego powstaniu opowiedziała słuchaczom kierownik Elżbieta Pałys.
Za naszymi kolejnymi gośćmi: Anną Piątek – podinspektorem ds. kultury i sportu UG w Mircu i Ryszardem Nowakiem – kierownikiem referatu inwestycji i rozwoju gminy Mirzec rozmawialiśmy między innymi o tym, jak gmina zmieniła się na przestrzeni lat.
Podążając tropem miejscowości o dziwnych nazwach dotarliśmy do oddalonej o 80 km od Kielc miejscowości Będziaki, w gminie Czarnocin, w powiecie kazimierskim.