Najstarszy zabytek we Włoszczowie – Kopiec świętego Jana jest nieustannie niszczony i dewastowany, przez osoby które próbują wjeżdżać na niego quadami, dlatego gmina podjęła starania o jego zabezpieczenie. Zabytek zostanie ogrodzony, a przed nim umieszczona będzie tablica z opisem. Jest to bardzo ważne miejsce dla miasta i musi być chronione w sposób szczególny – informuje rzecznik gminy Iwona Boratyn.
Kopiec to pozostałości średniowiecznego grodu. Istnieją pewne rozbieżności jeśli chodzi o datę jego powstania. Archeolog Czesław Hadamik uważa, że utworzony pod koniec XIV wieku gród, funkcjonował jeszcze przez następne stulecie. Jego fundatorem był Piotr z Radomina, który kupił Włoszczowie od marszałka królestwa Dymitra z Goraja.
Badania archeologiczne prowadzone są na włoszczowskim kopcu już od kilkudziesięciu lat. W ubiegłym roku dokonano przełomowego odkrycia – odnaleziono dobrze zachowany most. Kładka o szerokości 2,5 metra, przerzucona była pomiędzy wałem a zabudowaniami. Odkryte elementy, drewniane pale, legary, łączniki, są zachowane na tyle dobrze, że możliwa będzie rekonstrukcja mostu. Dzięki dodatkowym badaniom będzie można z dokładnością do 10 lat określić wiek powstania konstrukcji.
W czasie prac zabezpieczających zostanie również odnowiona figura świętego Jana Nepomucena. Nie wiadomo skąd wzięła się ona na wzniesieniu. Kopiec św. Jana to najstarszy zabytek we Włoszczowie. Znajduje się wśród łąk, 2 km od Rynku. Ma około pięciu metrów wysokości i 40 metrową średnicę. Od września będzie tamtędy przebiegać jedna z pięciu powstających tras nordic walking.