Realizacja specjalnych programów, które miały spowodować, że opieka nad matkami i noworodkami w naszym regionie będzie lepsza – przyniosła efekty. W świętokrzyskim znacznie ograniczono wskaźnik umieralności noworodków.
Z ostatniego miejsca w kraju, region awansował na drugą pozycję.
Jak poinformował przebywający w Kielcach Krajowy Konsultant ds. Ginekologii i Położnictwa prof. Stanisław Radowicki z danych GUS wynika, że w ubiegłym roku średnio w kraju na 1000 porodów umierało 6 noworodków.
W Świętokrzyskiem dane są jeszcze lepsze i wynoszą 4,8 % promila. Po wprowadzeniu programu naprawczego zmarło w naszym regionie o 40 dzieci mniej. Program dotyczący opieki prenatalnej to szereg działań – poinformował wojewódzki konsultant do spraw ginekologii i położnictwa prof. Wojciech Rokita.
Wśród najważniejszych wymienił wyposażenie w nowoczesny sprzęt medyczny i zmiany organizacyjne. W Szpitalu Zespolonym w Kielcach powstał kolejny oddział neonatologiczny i położniczo-ginekologiczny na trzecim poziomie referencyjności – co oznacza zwiększenie liczby miejsc intensywnej terapii dla noworodków z 6 do 12.
Dobry sprzęt i wykwalifikowani specjaliści – to zdaniem prof. Rokity klucz do sukcesu. Program był realizowany przy współpracy szpitali władz województwa i NFZ. Jego przebieg nadzorował Sztab Antykryzysowy. Dzięki osiągniętemu sukcesowi jest szansa, że w Szpitalu Wojewódzkim Kielcach powstanie Centrum Perinatologii zajmujące się kompleksową opieka kobietą w ciąży i noworodkiem.