Finałowy koncert 38. Buskich Spotkań z Folklorem odbył się dziś w kieleckim Parku Miejskim. W muszli koncertowej zaprezentowali się laureaci największej w regionie świętokrzyskim imprezy propagującej ludową twórczość muzyczną.
Jurorzy wyłonili ich spośród 71 zespołów śpiewaczych, kapel ludowych, zespołów pieśni i tańca oraz śpiewających i grających na różnych instrumentach solistów. W wykonywanych przez nich programach było sporo dawnych, na nowo odkrywanych utworów, a ton takim poszukiwaniom nadają m.in. laureaci głównych nagród, które ludowym artystom przyznaje i funduje Radio Kielce.
Wśród śpiewających solistów, nagrodę noszącą imię Haliny Szelestowej zdobyła Maria Żebrowska z Dębskiej Woli. Wiele powodów do radości miał akordeonista – Mirosław Piasecki z Jędrzejowa, którego kapela, ciesząca się dużą popularnością w regionie, po raz pierwszy zdobyła nagrodę imienia Piotra Gana.
Finałowi największego w regionie święta folkloru – organizowanego przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, towarzyszyło w tym roku rozstrzygnięcie XIV edycji Wojewódzkiego Konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów”.
Fundatorem głównych nagród Buskich Spotkań z Folklorem jest Radio Kielce.
W konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionu” jurorzy ocenią 52 produkty, zakwalifikowane do konkursu wśród nich produkty mięsne i sery, których zgłoszono najwięcej – informuje Teresa Wąsik ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Podczas imprezy w Parku Miejskim w Kielcach przyjętych zostanie 9-ciu nowych członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie, która liczy obecnie 81 podmiotów. To głównie restauratorzy i rolnicy, produkujący żywność.