W Chocimowie w gminie Kunów została otwarta Izba Regionalna poświęcona Marianowi Ośniałowskiemu, aktorowi i poecie tworzącemu po wojnie przede wszystkim na emigracji. Izba mieści się w dawnym dworku należącym do rodziny poety, który od kilku lat pełni rolę ośrodka kultury dla mieszkańców tej wsi.
Pomysłodawcą upamiętnienia aktora i poety jest Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów. Już siedem lat temu przy pomocy Ksawerego Jasieńskiego, który był spokrewniony z Ośniałowskimi, wmurowano tablicę upamiętniającą „Rysia”, bo tak nazywano poetę. Potem wydano tomik jego poezji, a teraz eksponowane będą pamiątki związane z samym Marianem Ośniałowskim, jak i z dworem, w którym mieszkał. Jak mówi Barbara Domagała, prezes stowarzyszenia, to miejsce być może stanie się zaczątkiem lokalnego muzeum.
Dawny dwór Ośniałowskich od kilku lat jest też siedzibą Chocimowskiego Centrum Kultury „Pod lipami”, w którym organizowanych jest wiele imprez. Przy okazji otwarcia izby przypomniany został też ludowy obrzęd zwany „Kozą”, wykonywany zawsze na zakończenie karnawału. Odtworzenie tego obrzędu stało się możliwe dzięki warsztatom teatralnym, jakie odbywały się przez prawie rok, a były finansowane z tzw. funduszy szwajcarskich. Po oficjalnym otwarciu izby i prezentacji pokazu odbył się piknik ludowy.
Gośćmi honorowymi uroczystości byli: Ksawery Jasieński i rodzina Ośniałowskich, czyli potomkowie dawnych właścicieli dworku.