95-lecie 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów obchodzono w Ośrodku Myśli Obywatelskiej i Patriotycznej w Kielcach. Spotkanie zgromadziło około 200-u osób – głównie młodzieży, bo to właśnie licealiści z „Norwida” i „Śniadka” byli organizatorami uroczystości.
Krystian Wojtasiewicz z III LO im. C.K. Norwida informuje, że po pierwszym spotkaniu w małym gronie, poświęconym pułkowi, tym razem postanowili zorganizować większą uroczystość, skierowaną do młodzieży ponadgimnazjalnej. Jego zdaniem, inaczej postrzega się historię przekazywaną przez rówieśników i z ust osób, które pamiętają tamte czasy. Nie ma też wątpliwości, że trzeba pielęgnować pamięć o bohaterach stojących na straży wolności Ojczyzny.
Danuta Żbikowska – prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2 Pułku Artylerii Lekkiej nie kryła wzruszenia, że spotkanie, poprzedzające Święto Pułku odbyło się na Wzgórzu Zamkowym, w miejscu dawnego więzienia, gdzie jej ojciec – porucznik Tadeusz Rojek był przetrzymywany i torturowany.
Przypomniała, że główne uroczystości odbędą się 12 czerwca. Wtedy, na kieleckim Stadionie zostanie odsłonięty pomnik ku czci artylerzystów. Dziś odbywa się jego montaż. Na podstawie, ważącej 2 i pół tony, umieszczona jest kula, na której siedzi orzeł z rozpostartymi skrzydłami. Na monumencie jest też napis: „Pamięci 29 oficerów zamordowanych w Katyniu i Charkowie.”
Dzisiejszym uroczystościom towarzyszyło otwarcie wystawy 105 rysunków uzbrojenia, autorstwa Marka Judyckiego – artysty pochodzącego z Kielc. O dziejach 2 Pułku opowiadał historyk z kieleckiej delegatury IPN – Tomasz Domański.