Nadal nie wiadomo kto dokładnie zasiądzie w ławach Parlamentu Europejskiego. Państwowa Komisja Wyborcza liczy ostatnie głosy i dopiero po zebraniu wszystkich wyników następuje podział liczby mandatów dla poszczególnych ugrupowań. Potem po kolejnych przeliczeniach dzielone są mandaty dla poszczególnych kandydatów z danej partii, która wprowadziła do Parlamentu swoich przedstawicieli.
Próg wyborczy przekroczyło tylko pięć partii. W skali kraju wybory prawdopodobnie wygrało Prawo i Sprawiedliwość.
Po podliczeniu prawie 91% głosów okazało się, że na PiS głosowało 32,33% Polaków. Na drugim miejscu jest Platforma Obywatelska, która zdobyła 31,34%, a na trzecim SLD z poparciem 9,54%. Do europarlamentu wejdzie ponadto PSL z wynikiem 7,21% oraz Kongres Nowej Prawicy – 7,06%.
Z naszych informacji wynika, że pewni wyjazdu do Brukseli wśród kandydatów z okręgu małopolsko- świętokrzyskiego mogą być: Róża Thun i Bogdan Wenta z PO, a także Ryszard Legutko i Andrzej Duda z PiS.
Reszta kandydatów w tym Beata Gosiewska z PiS, Czesław Siekierski z PSL czy Stanisław Żółtek z Nowej Prawicy oraz Bogusław Sonik muszą czekać na oficjalne wyniki.
Do Parlamentu Europejskiego nie dostanie się napewno Joanna Senyszyn z SLD. Głosowało na nią w sumie 24 170 osób, a jej ugrupowanie w okręgu małopolsko-świętokrzyskim uzyskało szósty wynik i 6,57% poparcia.
W całym kraju frekwencja wyborcza wyniosla 23,30%, a w Świętokrzyskiem 21,04%.