Stulecie istnienia świętuje Szkoła Podstawowa nr 9 im. Adolfa Dygasińskiego w Kielcach. Na uroczystościach jubileuszowych spotkali się uczniowie, absolwenci i pracownicy placówki. Rozpoczęła je msza święta w kościele Chrystusa Króla na kieleckim Baranówku. Później udano się do Wojewódzkiego Domu Kultury, gdzie odbyły się występy artystyczne, przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 26, w skład którego wchodzi „dziewiątka”.
Jak powiedziała Elżbieta Dudała, dyrektor placówki, pierwsze lata funkcjonowania szkoły były trudne. Szkoła, którą oddano do użytku 1 września 1914 roku, to był parterowy budyneczek, składający się z trzech izb lekcyjnych. Dzieci na osiedlu Baranówek było wtedy bardzo dużo, klasy liczyły 60 osób, przypomniała Elżbieta Dudała.
Dziś w siedemnastu salach uczy się w 500 uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum. „Kiedyś dzieci było znacznie mniej, cieszymy się, że szkoła się rozwija” – mówili absolwenci, którzy przybyli na uroczystość. Wojciech Kołodziej skończył naukę w dziewiątce w 1960 roku. Jak powiedział – uczniowie i nauczyciele byli wtedy jak rodzina.
To były wspaniałe lata dzieciństwa. Przez teren, należący do szkoły płynęła wtedy rzeczka. Kąpaliśmy się w niej, strzelaliśmy z lontów, do szkoły przynosiliśmy całe tornistry jabłek i gruszek, zebranych po drodze,wspominał Wojciech Kołodziej.
W Szkole Podstawowej nr 9 uczył się Wojciech Szczepaniak, członek Szarych Szeregów i żołnierz Armii Krajowej. Został zamordowany przez hitlerowców. Jego imię nosi dziś gimnazjum nr 26, które powstało przy „dziewiątce”. Absolwentem placówki jest również aktor Wiesław Gołas.
Dzisiejsze uroczystości zakończyło odsłonięcie tablicy, upamiętniającej stulecie istnienia Szkoły Podstawowej nr 9.