Przemysław Gosiewski i Narodowe Siły Zbrojne. To od dziś patroni dwóch rond we Włoszczowie. W tym samym czasie dwie delegacje dokonały uroczystego nadania nazw dwóm przebudowanym skrzyżowaniom. Imię byłego wicepremiera będzie nosić rondo przy wyjeździe z miasta w stronę Częstochowy, gdzie zbiegają się ulice: Koniecpolska, Czarnieckiego oraz 1 Maja.
Tabliczka z nazwą konspiracyjnej organizacji widnieje na skrzyżowaniu ulicy Partyzantów z Jędrzejowską, na wyremontowanej drodze 786. Są to pierwsze skrzyżowania o ruchu okrężnym we Włoszczowie.
Jak podkreśliła, biorąca udział w obchodach senator Beata Gosiewska, żona tragicznie zmarłego polityka – jest szczęśliwa, że w mieście wciąż żywa jest pamięć o jej mężu, czego wyrazem są właśnie takie inicjatywy. Jest to wyraz wdzięczności mieszkańców za działalność mojego męża, upamiętnienie i pewnego rodzaju przedłużenie tej działalności, dodała senator Gosiewska.
„Dziś trwają obchody rocznicy utworzenia Armii Krajowej, ale ta organizacja znalazła swoje upamiętnienia w nazwie osiedla już kilkanaście lat temu” – zauważył burmistrz Bartłomiej Dorywalski. „Dziś Włoszczowa, poprzez nazwanie ronda chce oddać hołd tym, którzy walczyli w równie ważnej w naszym regionie formacji, którą były Narodowe siły Zbrojne” – dodał Bartłomiej Dorywalski.
Oznaczenie rond zostało połączone z obchodami 72 rocznicy powołania Armii Krajowej we Włoszczowie. Uroczystościom przewodniczyły osoby, związane z 74 i 27 pułkiem piechoty AK, który działał w tym regionie. Jak powiedział prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej we Włoszczowie, Ryszard Marcinkowski, to ważna uroczystość i należy się spieszyć, żeby oddać hołd tym, którzy walczyli za wolność naszej ojczyzny. AK stoczyła na tym terenie wiele bitew, było nas tutaj około 4 tysięcy – przypomniał Ryszard Marcinkowski.
Oprócz Armii Krajowej w okolicach Włoszczowy działały także inne organizacje. Najliczniejsze z nich to: Narodowe Siły Zbrojne, Armia Ludowa oraz Bataliony Chłopskie. Zazwyczaj uroczystości odbywały się w kwietniu, jednak z powodu kanonizacji Jana Pawła II, przesunięto je na 11 maja.