Obywatelskie Porozumienie na rzecz Onkologii – organizacja działająca na rzecz pacjentów, zaproponowało Ministerstwu Zdrowia, aby wysokość kontraktów dla szpitali onkologicznych zależała od oceny pacjentów. Mieliby oni wypełniać ankiety, w których wyrażaliby opinię na temat pracy lekarzy, pielęgniarek i pozostałego personelu placówek.
Pacjentom Świętokrzyskiego Centrum Onkologii pomysł się podoba. Jak mówi pani Ania, zdarza się, że chory w szpitalu traktowany jest jak przedmiot, a ocena mogłaby się przyczynić do lepszej opieki lekarzy personelu medycznego.
Również dyrektor ŚCO – Stanisław Góźdź nie widzi nic złego w tym, aby m.in. od oceny pacjenta uzależniona była wysokość kontraktów z NFZ. Jego zdaniem, to pacjent wie najlepiej gdzie jest leczony dobrze, a gdzie źle.
Innego zdania jest dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Końskich – Wojciech Przybylski. Podkreśla, że są już profesjonalne instytucje, które oceniają pracę lekarzy i efekty leczenia są odpowiednie instytucje, m.in. Centrum Monitorowania Jakości. Pacjent może jedynie ocenić tzw. socjalną sferę świadczenia medycznego, czyli uprzejmość personelu, szybkość wykonywanych badań i warunki socjalne.
Pomysł jest krytycznie oceniany również przez Ministerstwo Zdrowia. Rzecznik resortu – Krzysztof Bąk uważa, że opinie pacjentów byłyby subiektywnymi ocenami jakości opieki, ale nie leczenia, dlatego nie mogą mieć przełożenia na umowy ze świadczeniodawcami.