Wypracowania na temat „Potopu” Henryka Sienkiewicza lub „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego musieli napisać dziś maturzyści na egzaminie z języka polskiego.
Pierwszy temat – z „Potopu” – dotyczył analizy postaw rycerzy i emocji, które im towarzyszyły w kontekście sytuacji opisanych w powieści. Drugi związany był z dramatem Stanisława Wyspiańskiego. Piszący wypracowanie mieli za zadanie porównać opinie Gospodarza i Poety o poezji narodowej i ich poglądy na temat Polaków.
Zdaniem kieleckich maturzystów tematy nie były zaskoczeniem tym bardziej, że wątki dotyczące ” Wesela” był wcześniej omawiane na próbnej maturze, przygotowanej przez Echo Dnia i Radio Kielce.
Jutro przed maturzystami kolejny obowiązkowy egzamin pisemny. Tym razem będzie to matematyka na poziomie podstawowym. Uczniowie liceum im. Stefana Żeromskiego podchodzą do niego bez większego stresu. Jak mówią, dzisiejszy dzień pokazał, że są dobrze przygotowani do matur.
Maturę z matematyki będzie jutro zdawać aż 13,5 tysiąca osób. Z czego około 12 tysięcy to tegoroczni abiturienci. Pozostałe półtora tysiąca, to osoby, które egzamin z matematyki poprawiają.
.
Stanowiska bohaterów „Wesela” Wyspiańskiego wobec możliwości wybuchu powstania oraz zachowanie Andrzeja Kmicica podczas spotkania z księciem Bogusławem w „Potopie” Sienkiewicza – były do wyboru na maturze z języka polskiego.
Jeden z dwóch tematów do wyboru dotyczył zachowania i stanów emocjonalnych bohaterów cytowanego w arkuszu egzaminacyjnym fragmentu „Potopu” Henryka Sienkiewicza. Fragment ten opisywał przybycie Andrzeja Kmicica do księcia Bogusława Radziwiłła.
Maturzyści, którzy wybrali drugi z tematów, musieli porównać stanowiska Gospodarza i Poety w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego wobec możliwości powstańczych Polaków oraz ich poglądy na poezję narodową.
Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu tekstu o miłości, w którym cytowano fragmenty utworów Platona, Cypriana Kamila Norwida i ks. Jana Twardowskiego.
Około 12 tysięcy trzecioklasistów z regionu świętokrzyskiego przystąpiło dziś do pierwszego egzaminu maturalnego z języka polskiego. Wśród zadań, z którymi muszą się zmierzyć jest tekst, który trzeba napisać na podstawie wybranych utworów literackich. To właśnie ta część egzaminu budzi największe obawy maturzystów.
W pierwszym Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach do matury z języka polskiego przystąpiło 215 uczniów. Większość chciałaby pisać tekst na podstawie utworów literatury współczesnej, ewentualnie „Lalki” Bolesława Prusa. Byli też tacy, którzy liczyli na którąś z powieści Stefana Żeromskiego. Jak mówili nam trzecioklasiści, stres jest duży, znacznie większy niż podczas próbnych matur. Większość uczniów spędziła miniony długi weekend nad książkami, po raz ostatni powtarzając język polski.
Spokojny o wynik swoich podopiecznych jest Waldemar Pukalski, dyrektor Liceum im. Stefana Żeromskiego. Jak mówi, już od pierwszej klasy nauczyciele przygotowują uczniów do matur. Poza tym trzecioklasiści zdawali też próbne matury, które powinny pomóc im nadrobić braki przed dzisiejszym egzaminem.
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Jutro maturzyści zmierzą się z matematyką na poziomie podstawowym.