Minęło 10 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak przez ten okres zmienił się nasz kraj i jakie są konsekwencje tej decyzji – o tym rozmawiali dziś goście Studia Politycznego Radia Kielce.
Eurodeputowana Platformy Obywatelskiej Róża Thun podkreśliła, że według sondaży prawie 90 procent osób pozytywnie ocenia członkostwo Polski w Unii. „Nasze znaczenie polityczne jest obecnie większe. Różne badania potwierdzają, że rośnie PKB. Zwiększa się liczba studentów, poprawia się także infrastruktura, jeśli chodzi o drogi czy kolej” – stwierdziła europoseł.
Tego optymizmu nie podziela senator Prawa i Sprawiedliwości Beata Gosiewska. Jej zdaniem, w ciągu ostatnich 10 lat również bez Unii Europejskiej nastąpiłby postęp w rozwoju naszego kraju. Wejście Polski do Wspólnoty ocenia pozytywnie, choć uważa, że zbyt często naszą obecność w strukturach europejskich politycy koalicji rządzącej wykorzystywali w różnych kampaniach.
Eurodeputowany PSL Czesław Siekierski zwrócił uwagę, że Unia Europejska czy NATO zapewnia nam pewną stabilizację oraz bezpieczeństwo, zarówno militarne jak i rozwojowe. (foto marenin)
Szefowa wojewódzkich struktur Twojego Ruchu Małgorzata Marenin zgadza się ze stwierdzeniem, że Unia daje nam duże szanse, choćby poprzez swoje fundusze na różne inwestycje. Uważa jednak, że te pieniądze są źle dzielone. „Politycy przyznają je instytucjom ze swego najbliższego otoczenia oraz tym, którzy poprą ich w wyborach” – powiedziała na naszej antenie.
Przewodniczący SLD w regionie Andrzej Szejna podkreślił, że jest wiele korzyści z członkostwa Polski w Unii. „Wpływ miały na to różne ugrupowania polityczne. Wszyscy jesteśmy twórcami ale i beneficjentami tego sukcesu” – uważa polityk.
Pełnomocnik Solidarnej Polski Grzegorz Banaś stwierdził, że bilans obecności Poslki w Unii jest pozytywny. Jednak w jego opinii – nic nie ma za darmo. Są także koszty. „Nasza gospodarka musiała przystosować się do funkcjonowania na jednym wspólnym rynku. Kolejny problem to emigracja. Obecnie ponad 2 miliony osób pracuje poza granicami Polski” – przypomniał Grzegorz Banaś.
Kilka dni temu, premier Donald Tusk mówił, że bilans 10-ciu lat Polski w UE jest chyba jednoznacznie pozytywny. Na konferencji prasowej szef rządu uznał za duży sukces fakt, że według sondaży większość Polaków jest zadowolona z członkostwa we Wspólnocie. „Nawet jeśli dla milionów Polaków ten sukces nie przekłada się na poczucie dobrobytu, przynajmniej takiego, o jakim marzyliśmy, to wszystkie te wskaźniki, statystyki, każą nam stwierdzić, że Polska dobrze wykorzystała te 10 lat” – mówił premier.
Na konferencji prasowej rządu zaprezentowano też specjalny raport „10 lat Polski w UE”. Według ministra Radosława Sikorskiego, który komentował prezentację, nie sprawdziły się żadne obawy eurosceptyków.