Gospodarstwo rolne „Winnica nad Jarem” w miejscowości Złota, producent wędlin z Porąbek w gminie Bieliny i zakład cukierniczy, wytwórca słynnych kieleckich lodów z ulicy Złotej, to nowi członkowie sieci „Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie”. Zarząd Województwa zdecydował o przyjęciu 9 nowych podmiotów.
Świętokrzyska sieć jest częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, która prowadzi działania promujące turystykę kulinarną, poprzez wspieranie lokalnej produkcji żywności naturalnej, bezpiecznej i smacznej. W Europie zapanowała moda na takie produkty – uważa Barbara Kubiec, Govender z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Członkowie sieci korzystają z charakterystycznego logo – wizerunku kucharskiej czapki z nożem, widelcem i napisem „dziedzictwo kulinarne”. Informacje o członkach publikowane są w internetowej Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie zrzesza obecnie 82 podmioty. To sklepy, lokale gastronomiczne, gospodarstwa agroturystyczne, zakłady przetwórcze, piekarnie i cukiernie.
Nowi członkowie przyjęci do sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie:
1.Gospodarstwo rolne „Winnica nad Jarem” – Złota, gm. Samborzec.
2. Piotr Brożyna prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą „Produkcja Wędlin Wiejskich” z siedzibą w m. Porąbki, gm. Bieliny.
3. Karczma „Izba Dobrego Smaku” zarządzana przez Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich.
4. „Piekarnia Bodzentyńska” z Kielc.
5. Pałac Łazienkowski” w Staszowie.
6. Gospodarstwo rolne „Farma Jaga” Agnieszki Kobryń z Bogucic.
7. „Smaki Ogrodu” Edyty Kot z Bielin.
8. Hotel Tęczowy Młyn Sp. z o.o. z siedzibą w Kielcach.
9. „Zakład Cukierniczy” Janusza Poniewierskiego z siedzibą w Kielcach