W Rzymie z każdą godziną pojawia się coraz więcej pielgrzymów przybywających na uroczystości kanonizacyjne papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Wierni przychodzą na Plac Świętego Piotra, by pomodlić się przy grobach wyświęcanych papieży. Gromadzą się także w innych kościołach, by duchowo przygotować do niedzielnej mszy.
Pielgrzymi z Polski, korzystając z pobytu we Włoszech, odwiedzają także inne ważne miejsca, m.in letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo. W tej pięknie położonej nad jeziorem albańskim, górskiej miejscowości Jan Paweł II wypoczywał, ale także gromadził wokół siebie intelektualistów, z którymi dyskutował o najważniejszych problemach współczesnego świata.
Do Castel Gandolfo dotarła jedna ze świętokrzyskich pielgrzymek, kolejną, z pielgrzymami z kieleckiego MPK i biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej ks. Marianem Florczykiem, reporterzy Radia Kielce spotkali na Monte Cassino. Tysiącletnie opactwo benedyktynskie nierozerwalnie związane jest z polską historią. 18 maja 1944 roku polscy żołnierze, dowodzeni przez generała Władysława Andersa, zdobyli klasztor wraz z okalającym go wzgórzem i otworzyli w ten sposób Aliantom drogę do Rzymu.
Tamto wydarzenie przypomina przede wszystkim polski cmentarz, na którym pochowano 1020. poległych polskich żołnierzy. Tu znajduje się również grób dowódcy II Korpusu generała Władysław Andersa. Przybyli z Kielc pielgrzymi zapalili na nekropolii znicze.