Zmarł Tadeusz Różewicz, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich poetów, prozaików, dramaturgów i scenarzystów. Miał 92 lata.
Był autorem ponad 50 tomów wierszy, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków. Do jego najważniejszych zbiorów poetyckich należą: debiutancki „Niepokój” oraz „W łyżce wody”, „List do ludożerców”, „Twarz” i „Równina”. Różewicz jest również autorem „Poematu otwartego”. Osobne miejsce w jego dorobku literackim zajmuje twórczość sceniczna. Napisał między innymi tak głośne dramaty, jak: „Kartoteka”, „Stara kobieta wysiaduje” i „Na czworakach”, wystawiane na scenach całego świata.
Tadeusz Różewicz, w czerwcu 2009 roku odebrał doktorat Honoris Causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Senat kieleckiej uczelni wnioskował o nadanie tytułu, w uznaniu zasług dla polskiej kultury. Odbierając wyróżnienie, poeta wspominał swój pierwszy pobyt w Górach Świętokrzyskich. „W 1948 roku byłem w Suchedniowie. Stamtąd piechotą poszedłem na Święty Krzyż. Pamiętam szedłem krokiem szybklim i lekkim. Teraz już nie pójdę…”- mówił wówczas poeta.
Przebywający dziś w Kielcach prezes Związku Literatów Polskich Marek Wawrzkiewicz powiedział, że kiedy usłyszał o śmierci poety, uświadomił sobie, że odszedł ostatni z wielkich. Podkreślił, że przy całej swej łagodności, Tadeusz Różewicz był poetą rewolucyjnym- rozbił tradycyjny polski wiersz. Zmienił m.in. język poezji.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski poinformował, że Tadeusz Różewicz zostanie pochowany w Karpaczu na cmentarzu ewangelickim. „Chciał być tam pochowany i mówił, że bardzo mu zależy, żeby być w górach, by być bliżej nieba i by mu nie przeszkadzano” – powiedział minister.