Przyszłość należy do węgla, tak można podsumować wystawę „Kryształ przyszłości”, poświęconą wykorzystaniu kryształów w nowoczesnych technologiach. Ekspozycja w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego przedstawia efekty prac nad monokryształami krzemu, prowadzonych w latach 50-tych przez Jana Czochralskiego, a także najnowsze dzieło polskich naukowców – grafen.
To węglowy materiał, o grubości jednego atomu, który ma zastąpić między innymi oparte na krzemie procesory komputerów.
Profesor Marek Pajek- dyrektor instytutu fizyki UJK, praca profesora Czochralskiego miała olbrzymi wpływ na rozwój nowoczesnych technologii. „Ideą wystawy jest upamiętnienie wielkiego, ale nieznanego polskiego naukowca. Czochralski jest nieznany, ale każdy ma w kieszeni telefon, w którym jest kryształ wyhodowany jego metodą”- mówi profesor Pajek.
W budynku „G” Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UJK można obejrzeć eksponaty związane z kryształami oraz współczesne urządzenia, korzystające z prac Jana Czochralskiego. Jest także możliwość eksperymentowania, z pomocą studentów fizyki i chemii.
Wystawa przygotowana została przez Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej, jako główne wydarzenie Międzynarodowego Roku Krystalografii, ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W Polsce będzie można ją oglądać w 10 ośrodkach akademickich. W Kielcach potrwa do 29 kwietnia.