Metody rekonstrukcji piersi, po mastektomii były tematem spotkania, zorganizowanego w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Lekarze z tego szpitala wykonują rocznie kilkadziesiąt takich operacji. Zabiegi przeprowadzane są w Kielcach od trzech lat.
Dr Artur Bocian twierdzi, że jeszcze kilka lat temu, pacjentki po amputacji piersi wstydziły się swojej choroby. Dziś ich podejście zmieniło się, dlatego zabiegów rekonstrukcji jest coraz więcej. Tym bardziej, że pacjentki nie muszą już jeździć na operację do innych polskich klinik. Mogą ją mieć przeprowadzoną blisko domu.
Zwolennikiem rekonstrukcji piersi jest dr Marek Budner, szef Kliniki Ginekologii i Centrum Leczenia Raka Piersi w Bad Saarow w Niemczech. Wyjaśnia, że kobieta po amputacji ma zaburzoną symetrię ciała, co może u niej spowodować nawet depresję. Dlatego namawia pacjentki, którym usunięto chorą pierś na jej odtworzenie.
W spotkaniu w ŚCO wzięły udział również świętokrzyskie Amazonki. Jak mówiły, kobieta, która przeszła zabieg rekonstrukcji piersi, czuje się pewniej, ma lepsze samopoczucie i nie boi się spojrzeć w lustro.
Zabieg rekonstrukcji piersi jest w całości refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.