Wiosna sprzyja pracom sezonowym. Państwowa Inspekcja Pracy ostrzega pracowników przed podejmowaniem zatrudnienia bez jakiejkolwiek umowy. Zdarzają się sytuacje, kiedy pracodawca obiecuje umowę pod warunkiem dobrego wykonywania pracy, a później nie płaci ani grosza – ostrzega Barbara Kaszycka rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach.
Każda praca, czy to na okres próbny czy również umowa cywilnoprawna, powinna być potwierdzona na piśmie. Powinny tam być zawarte warunki umowy, a jeden egzemplarz dokumentu musi posiadać pracownik. To podstawa do ewentualnych roszczeń finansowych.
W ubiegłym roku w jednym na dziesięć kontrolowanych zakładów stwierdzano przypadki zatrudnienia bez umowy na piśmie bądź zawarcia umowy cywilnoprawnej tam, gdzie powinna być zawarta umowa o pracę. Do tego typu nadużyć dochodzi najczęściej w budownictwie, handlu i gastronomii. Nie wiadomo jednak, jak wielu pracowników tak naprawdę zostało oszukanych – podkreśla rzeczniczka.
Bywa i tak, że przedsiębiorcy mają na przykład w szufladzie biurka przygotowane umowy, ale bez daty. Pierwszy dzień pracy zatrudnionego może trwać miesiąc i więcej. Kiedy przychodzi inspektor i żąda umowy, pracodawca tłumaczy, że pracownik dzisiaj rozpoczął i jeszcze umowy nie zdążył podpisać. Tymczasem umowa na okres próbny musi być zawarta pierwszego dnia.