W trzecim dniu Kieleckich Spotkań Chrzescijańsko-Żydowskich SZALOM-POKÓJ odbędą się Debaty o Pokoju.
W Sali Portretowej Pałacu Biskupów Krakowskich przed południem odbyła się pierwsza z nich zatytuowana „Czy chrześcijaństwo jest religią pokoju?”. Wzięli w niej udział: Tomasz Terlikowski – dziennikarz, filozof, publicysta, tłumacz, pisarz i działacz katolicki, redaktor naczelny portalu fronda.pl, ks. Jacek Prusak – jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, publicysta „Tygodnika Powszechnego”, Zbigniew Nosowski – redaktor naczelny „Więzi”, wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, działacz katolicki, Krzysztof Dorosz – ewangelik reformowany, eseista i publicysta, autor wielu artykułów i książek o tematyce religijnej i Janusz Poniewierski – prezes Klubu Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, publicysta katolicki, autor i redaktor wielu książek poświęconych dziełu Jana Pawła II.
Druga debata odbyła się pod hasłem „Pokój. Jak to się robi?”, a panelistami byli: Szajch Andrzej Ahmed Saramowicz – Prezes Zarządu Fundacji, uczeń Szajcha Hazrata Azad Rasoola, założyciel w Polsce Szkoły Nauk Sufich, zaangażowany w dialog międzywyznaniowy, w roku 2011 inicjator pierwszych w Polsce obchodów Światowego Tygodnia Międzywyznaniowej Harmonii, ks. Jan Oleszko (OSC) – rektor klasztoru Zgromadzenia Księży i Braci Pallotynów na kieleckiej Karczówce i rabin Symcha Keller – polski chazan, rabin i działacz społeczności żydowskiej. Przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.
Debaty moderował Bogdan Białek – prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
Zaś o godz. 18.30. także w Pałacu Biskupów Krakowskich rozpocznie się „Symcha Keller i przyjaciele” – koncert w wykonaniu rabina Symchy Kellera i jego przyjaciół z Gminy Żydowskiej w Łodzi. Projekt muzyczny pod nazwą „Symcha Keller i przyjaciele” powstał w łódzkiej Gminie Żydowskiej w Łodzi około 6 lat temu, z inicjatywy Symchy Kellera i Zeev’a Kosmowskiego. Obaj tworzyli muzykę w latach ’80. Do projektu włączyli się członkowie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi oraz zaproszeni goście, aby tworzyć żywą, współczesną muzykę żydowską, która stanowi integralny składnik życia żydowskiego łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Na koncert złożą się tradycyjne niguny (pieśni żydowskie) z okresu XVIII – XX wieku, towarzyszące życiu społeczności żydowskiej przy okazji uroczystości i świąt.
Fragmenty debat na naszej antenie w środę po godzinie 21.